Nejsvobodnější média jsou ve Finsku, ta česká si pohoršila

Washington - Nejsvobodnější média mají Finsko, Nizozemsko a Norsko. Naopak nejhorší podmínky ke svobodnému informování mají novináři v Sýrii, Turkmenistánu, Severní Koreji a Eritreji. Vyplývá to z aktuálního indexu svobody médií organizace Reportéři bez hranic. Česká republika si mírně pohoršila, když klesla z loňského čtrnáctého na šestnácté místo. Hodnotilo se celkem 179 států.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Justin Sullivan

Finsko je v čele žebříčku potřetí za sebou a proti minulému roku se nezměnila ani poslední čtveřice. Mezi regiony je na tom celkově nejhůře Blízký východ a severní Afrika, zatímco obecně největší svoboda tisku je v Evropě.

Česká republika klesla za Irsko, které si udrželo patnáctou příčku, a ocitla se před Německem, které si o příčku pohoršilo. Ještě loni byla na 16. místě Jamajka, která nyní postoupila na 13. příčku před Švýcarsko. Slovensko nyní uzavírá první pětadvacítku, což znamená zlepšení o dvě pozice. Maďarsko si po údajných represivních legislativních reformách pohoršilo o 16 míst na 56. příčku.

Česká republika se umístila lépe než například Velká Británie (29.) či Spojené státy, které si přitom polepšily o 15 příček. Například Itálie je dokonce až na 57. místě a třeba Rusko na 148. Ještě hůř z velmocí skončila například Čína (173.).

Svoboda médií v roce 2013
Svoboda médií v roce 2013

Organizace Reportéři bez hranic při sestavování žebříčku zohledňuje řadu kritérií, od legislativy až po míru násilí vůči novinářům. Podobu žebříčku tak silně ovlivnil i loňský rekordní počet novinářů zabitých při výkonu své práce. Somálsko proto kleslo o 11 příček na 175. místo před Sýrii, Mexiko se propadlo o další čtyři místa na 153. pozici a Pákistán o osm příček na 159. 

Mezi „nepřátele svobody tisku“ byla nově zařazena například vláda Muslimského bratrstva v Egyptě, ale také syrská islamistická Fronta an-Nusrá, která bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada. Egypt jako země si ale o osm míst polepšil na 158. příčku. Mnohem větší pozitivní skok, o 23 míst, zaznamenala Libye (131.).

Kampaň Reportérů bez hranic
Kampaň Reportérů bez hranic

Na cenzuru ve světových mocnostech se v Paříži snažila upozornit i francouzská sekce organizace. Přímo v centru vylepili plakáty pěti světových lídrů se vztyčeným prostředníčkem. Nechybí na nich Kim Čong-un, Mahmúd Ahmadínežád nebo Vladimrr Putin. Prostřednictvím kampaně chtějí aktivisté ukázat, co si tito „predátoři svobody tisku“ opravdu myslí o svobodné novinařině, o své odpovědnosti i o svých občanech. Práce novinářů totiž zůstává i nadále riziková: Za první čtyři měsíce letošního roku jich ve světě zemřelo už 19, dalších 174 jich je čerstvě ve vězení.

Video Reportéři bez hranic zveřejnili žebříček hodnotící svobodu médií
video

Reportéři bez hranic zveřejnili žebříček hodnotící svobodu médií