Už rok ani ťuk: Somálští piráti se stále činí, ale nejde jim to

Mogadišo - Somálští piráti už rok neunesli žádnou loď, boj proti nim je tedy zřejmě účinný. Za zlepšením situace stojí podle šéfky kontaktní skupiny OSN pro pirátství u somálských břehů Donny Hopkinsové hned několik faktorů: námořní síly několika zemí společně hlídkují, lodě kladou větší důraz na bezpečnost a využívají i ozbrojené strážce. V minulých letech se navíc podařilo v 21 státech světa uvěznit více než 1 140 námořních lupičů.

Pirátských útoků ubylo o nejméně 75 procent. K útokům na lodě stále dochází, ale od 12. května 2012 nebylo žádné plavidlo uneseno. Somálští piráti v roce 2009 unesli 46 lodí a v roce 2010 ještě o jednu více. V roce 2011 ale počet unesených lodí klesl na 25 a loni došlo u pobřeží Somálska a v Adenském zálivu k 75 útokům. Jen o rok dříve to bylo 237 napadení lodí, sdělil Mezinárodní úřad pro námořní dopravu (IMB).

Podle dánského diplomata Thomase Winklera, který je rovněž členem kontaktní skupiny, k poklesu pirátství přispívá zejména trestání útočníků, což ostatní odrazuje. Řada dopadených pirátů je totiž převezena do somálských věznic, v nichž panují hrozivé podmínky. „Aktivních pirátů jsou asi tři tisíce,“ uvedl Winkler. „Když jich tisíc zavřete a 300 až 400 jich každý rok zemře na moři v důsledku hladu či utonutí, jejich počet rychle klesá,“ dodal.

K poslednímu úspěšnému únosu došlo 12. května 2012, kdy piráti přepadli řecký ropný tanker MT Smyrni. Propustili ho až po 11 měsících vyjednávání a zaplacení rekordního výkupného ve výši téměř 15 milionů dolarů (asi 292 milionů korun).