Solární letadlo Impulse zvládlo první etapu napříč USA

Phoenix – Švýcarský solární letoun Impulse má za sebou první etapu dlouhého přeletu přes Spojené státy. Trasu ze San Francisca dnes úspěšně zakončil přistáním ve Phoenixu. Experimentální stroj s alternativním pohonem by měl v pěti etapách překonat území USA od západního k východnímu pobřeží. Každý jeho let má trvat 20 až 25 hodin.

Přelet Ameriky má být pro dvojici Bertrand Piccard a André Borschberg, kteří za projektem stojí, jakýmsi testem před jejich plánovaným obletem celé Země, který by se měl uskutečnit v roce 2015. Loni v létě letadlo Solar Impulse po etapách úspěšně absolvovalo cestu ze Švýcarska do Maroka a zpět.

Křehký letoun z uhlíkových vláken létá rychlostí zhruba 70 kilometrů za hodinu. Stroj pohánějí elektromotory, pro něž energii vyrábí fotovoltaické články umístěné na rozměrném křídle. Letadlo má rozpětí více než 60 metrů a váží kolem 1 600 kilogramů včetně pilota, tedy asi tolik jako malé auto.

Solar ImpulseSolar Impulse je prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci. Zkonstruování letadla trvalo sedm let. Prototyp letounu byl představen v roce 2010. Podle jeho tvůrců letoun nikdy nenahradí letadla na pohonné hmoty. Cílem je ukázat potenciál sluneční energie.


Experimentální letadlo s alternativním pohonem má v plánu přeletět v pěti etapách území USA od západního pobřeží k východnímu. Z Phoenixu poletí do Dallasu, poté do St. Louis a Washingtonu, přelet by měl skončit v červenci v New Yorku. Každý let má trvat kolem 20 hodin a v každém etapovém městě chce posádka s letounem zůstat deset dní.