Soud prodloužil Mušarafovi domácí vězení

Islámábád – Exprezident Pákistánu Parvíz Mušaraf si v domácím vězení pobyde déle. Tamní protiteroristický soud prodloužil konečný termín propuštění z 14. května na 18. května. Mušaraf je obžalován z nezákonného odvolání desítek soudců a v domácí izolaci je už 3 týdny. Soudci na požadavek obhájců umožnili bývalému prezidentovi zdržet se účasti během soudního líčení.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: FACUNDO ARRIZABALAGA

Mušaraf je držen kvůli svým politickým krokům z roku 2007, kdy v rámci střetu se soudním systémem odvolal šest desítek vysoce postavených soudců a vyhlásil v zemi výjimečný stav. Tím podle žalobců porušil ústavu a dopustil se vlastizrady. 

Jeho obhájci dnes podali žádost o propuštění na kauci, soud o ní však dosud nerozhodl. Soudce zato vyhověl jejich požadavku na to, aby se Mušaraf kvůli obavám o svou bezpečnost nemusel stání účastnit osobně. Podle exprezidentových obhájců čelí jejich klient výhrůžkám smrtí a policie prý již oznámila, že jej nedokáže před případným atentátem stoprocentně ochránit. 

Mušaraf čelí vedle případu s odvoláním soudců také obvinění v souvislosti s vraždou někdejší premiérky Bénazír Bhuttové. Ta byla zastřelena po předvolebním shromáždění 27. prosince 2007, tedy v době, kdy Mušaraf stál v čele Pákistánu. Vyšetřovatelé OSN ve své zprávě z roku 2010 došli k závěru, že smrti expremiérky bylo možné předejít, a kritizovali Mušarafovu vládu, že Bhuttové neposkytla odpovídající ochranu. Mušaraf se do Pákistánu vrátil po téměř pěti letech v dobrovolném exilu, aby kandidoval ve volbách konaných 11. května. Soud však brzy po jeho návratu nařídil domácí vězení a kandidaturu na jakékoli veřejné funkce mu zakázal.