Požár v Kalifornii pomalu ustupuje, evakuace zastaveny

Los Angeles - Rozsáhlý lesní požár v Kalifornii v sobotu výrazně ustoupil. Do večerních hodin se 2 000 hasičů podařilo zlikvidovat téměř 60 procent ohně, zatímco ráno to bylo jen 30 procent. Očekává se chladnější a vlhčí počasí a požár bude podle úřadů zcela pod kontrolou během pondělí, uvedla dnes místní média.

Oheň, který vypukl ve čtvrtek a do pátku se velmi rychle šířil, nikoho nezabil ani nezranil. Zničil ale nejméně 11 300 hektarů území, většinou lesního porostu nebo zemědělské půdy. Požár narušil i místní dopravu a služby.

Úřady v sobotu zastavily postupné evakuace z asi 4 000 domů, které ničivý živel v oblasti Malibu severozápadně od Los Angeles ohrožoval. Nakonec poškodil jen 15 z nich. Zničil ale několik zemědělských a dalších technických budov, desítky různých přístaveb a několik automobilů.

Požáry jsou v Kalifornii časté. Meteorologové předvídají, že letos budou ohně sužovat oblast více než obvykle, protože se očekávají mimořádná sucha a vedra. Od začátku roku postihlo Kalifornii podle agentury AP více než 680 lesních požárů, což je o 200 více než ve stejném období loňského roku.