Vládní koalice v Malajsii zůstane i po desetiletích dál u moci

Kuala Lumpur - Malajsijská vládní koalice získala v dnešních volbách většinu v parlamentu – přesněji 133 křesel z 222 možných. Bude tak zřejmě pokračovat ve své vládě, která trvá již déle než půl století. Podařilo se jí tak odrazit nejsilnější opozici, jaké doposud čelila. Voleb se podle komise zúčastnilo rekordních 80 procent z 13 milionů registrovaných voličů.

Národní fronta vyhrála od vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1957 již třinácté parlamentní volby za sebou. Opozice letos doufala v úspěch, protože vládní koalice čelí obviněním z arogance, zneužívání veřejných prostředků a rasové diskriminace. Opozice se před zveřejněním výsledků označila na Twitteru za vítěze voleb. „PKR vyhrála,“ napsal na Twitteru šéf opoziční koalice Lidové spojenectví (PKR) Anwar Ibrahim. Zároveň varoval Národní frontu nynějšího premiéra Najiba Abdula Razaka před tím, aby se nepokusila „ukrást výsledky“.

Posledních 56 let malajsijské politice dominovala Národní fronta, ale její pozici už od posledních voleb v roce 2008 ohrožuje Lidové spojenectví, které má podporu převážně mezi mladými voliči.

Vládní koalici jsou připisovány zásluhy za to, že Malajsii, která je třetí největší ekonomikou jihovýchodní Asie, zajistila hospodářský rozvoj a politickou stabilitu. Opozice ale získala příznivce nespokojené s korupcí, autoritářstvím a rasovými rozpory, které zemi v posledních letech sužují. Dosavadní vláda se stala terčem kritiky, že straní většinovým etnickým Malajcům na úkor menšin - převážně Číňanů a Indů.