Komise OSN mírní slova Del Ponteové o chemických zbraních

Ženeva/Damašek – Syrští povstalci bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada zřejmě v občanské válce použili chemické zbraně, konkrétně nervový plyn sarin. Uvedla to členka nezávislé vyšetřovací komise OSN Carla Del Ponteová s odkazem na zprávy sesbírané na syrských bojištích. Komise to ale v dnešním prohlášení nepotvrdila. Spojené státy americké z použití chemických zbraní naopak podezřívají Asadovy jednotky. Informaci, že by sarin byli schopni nebo měli v úmyslu použít povstalci, USA nemají.

„Naši vyšetřovatelé v sousedních zemích vyslýchali oběti, lékaře… a podle zprávy z minulého týdne, kterou jsem viděla, tu na základě způsobu léčby obětí jsou silná, konkrétní podezření. Zatím ale nikoli nevyvratitelný důkaz použití sarinu,“ prohlásila Del Ponteová v rozhovoru se švýcarsko-italskou televizí. O tom, kdy nebo kde mohl být bojový plyn sarin použit, se ale nezmínila.

Komise slova Del Ponteové okamžitě mírnila

Vyšetřovací komise vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že zatím „nedospěla k závěrům, které by potvrdily použití chemických zbraní stranami syrského konfliktu“. Mandát komise končí v březnu 2014. Příští zprávu o porušování lidských práv má v Radě OSN pro lidská práva předložit 3. června. Komise byla ustavena v roce 2011 s mandátem ověřovat porušování lidských práv v Sýrii, do Sýrie se ale její členové nedostali, takže svá šetření opírají o stovky svědectví, která získaly jiné zdroje.

Pokud se hmatatelný důkaz o použití chemických zbraní objeví, hrozí pravděpodobně eskalace syrského konfliktu; britský premiér David Cameron koncem dubna upozornil, že potvrzení chemického útoku by vedlo mezinárodní společenství k ráznějšímu řešení syrské občanské války a otevřelo by cestu k případné intervenci.

Severoatlantická aliance nemá potvrzené informace o nasazení chemických zbraní v Sýrii, ale každé jejich použití by porušovalo mezinárodní právo a vyvolalo by velké znepokojení, zdůraznil dnes generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Máme indicie, že chemické zbraně mohly být v Sýrii použity, ale nemáme potvrzené informace o okolnostech jejich nasazení a nemůžeme tedy říci, kdo je použil, řekl šéf NATO.

Asadova vláda a povstalci se viní navzájem z provedení tří útoků chemickými zbraněmi. Dva z nich se údajně odehrály v březnu a třetí loni v prosinci. Na základě nepotvrzených informací zpravodajských služeb o použití sarinu hovořily i Spojené státy, na rozdíl od OSN ho ovšem připisovaly Asadovi. „Nemůžeme potvrdit původ těchto zbraní, ale máme zato, že jakékoli použití chemických zbraní v Sýrii velmi pravděpodobně pochází od režimu Bašára Asada,“ konstatoval v dubnu americký ministr obrany Chuck Hagel.

Sarin

Sarin objevili nacisté v roce 1938 jako vedlejší produkt v chemickém podniku IG Farben a experti ho považují za druhou nejnebezpečnější známou chemickou látku po plynu soman. Je 20krát jedovatější než kyanid. Velice rychle napadá nervovou soustavu. Dá se vyrobit jedině laboratorně, jeho výroba přitom ale nevyžaduje žádné speciální vybavení.

I když je jeho použití v bojových akcích zakázáno mezinárodními dohodami, nasadila sarin například irácká armáda v roce 1988 při vyhlazovací akci proti Kurdům na severu Iráku.

Sarin použila i japonská sekta Óm šinrikjó vedená poloslepým jogínem Šókó Asaharou. Její členové vypustili v roce 1995 nervový plyn do tokijského metra, kde zahynulo 12 lidí a 5 500 se jich přiotrávilo. Sekta stála i za sarinovým útokem o rok dříve na město Macumoto ve středním Japonsku, který si vyžádal osm mrtvých.


Zaútočil, nebo nezaútočil Izrael? Damašek si vymiňuje právo odvety

Situace v Sýrii graduje i kvůli dění posledních hodin; Izrael zde podle nejmenovaných izraelských a západních činitelů počínaje nocí ze čtvrtka na pátek během 48 hodin provedl dva letecké údery. Podle státní televize napadly vojenský výzkumný komplex, jiné zdroje hovoří o muničním skladě. Cílem bylo podle izraelských zdrojů zabránit převozu zbraní libanonskému militantnímu hnutí Hizballáh. Nejmenovaný americký zpravodajský zdroj agentury Reuters sdělil, že Spojené státy před těmito údery nedostaly žádné varování. Nepotvrdil ale, že za nimi stál Izrael.

Podle syrské exilové opozice zahynulo při údajném nedělním izraelském náletu 42 syrských vojáků. Sýrie si na základě incidentu vyhradila právo na libovolnou odvetu a na její podporu se postavil také Írán. „Zprávy o izraelském náletu v západních médiích potvrzují islámské teorie. Tedy že celý konflikt v Sýrii má za cíl podkopat protiizraelskou opozici v regionu,“ konstatoval předseda íránského parlamentu Alí Larídžání.

Izraelský generál: Připadám vám napjatý?

Izraelský poslanec Tsachi Hanegbi dnes ujistil, že Izrael nechce bojovat v Sýrii s prezidentem Bašárem Asadem. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua podle něj nemá zájem o napětí ve vztahu k Asadovi a jestliže se rozhodla k vojenské aktivitě, pak výhradně proti Hizballáhu, ne proti syrskému režimu. Podle izraelských médií také izraelská vláda oficiálně informovala, že nemá v úmyslu vstoupit do konfliktu v Sýrii. 

Generál izraelské armády Jair Golan dnes před novináři prohlásil, že se k žádné válce neschyluje a že nálety ani nezvýšily napětí. „Žádné napětí neexistuje, připadám vám napjatý?“ řekl novinářům Golan, který velí jednotkám na syrské a libanonské hranici.

Liga arabských států vyzvala OSN k zásahu, její tajemník Pan Ki-Mun vyjádřil znepokojení, dodal ale, že útok zatím nemůže potvrdit.

Video O sarinu v Sýrii stále není jasno
video

O sarinu v Sýrii stále není jasno

O sarinu v Sýrii stále není jasno

6.5.2013, UD

Reportáž o situaci v Sýrii

Rozhovor s Pavlem Šimkem

Studio ČT24 k situaci v Sýrii