V Rusku se zřítil vrtulník s dvěma tunami výbušnin

Moskva - Ruský vrtulník s devíti lidmi na palubě se zřítil u Irkutsku na Sibiři. Trosky stroje, který měl na palubě i výbušniny k uvolnění ledových ker, byly odhaleny ze vzduchu. V okolí jsou prý mrtvá těla. Na místo havárie se záchranářům do příchodu noci proniknout nepodařilo. Stroj byl na průzkumném letu záplavových oblastí.

Mluvčí sibiřských záchranářů Oleg Voronov potvrdil nález trosek stroje asi sedm kilometrů od vsi Preobraženka. „Pátrací vrtulník přistál dva kilometry od místa zřícení. Ze vzduchu byly odhaleny i ostatky lidských těl, trosky vrtulníku leží na ledu,“ řekl nejmenovaný policista. Do pátrací akce se zapojily letouny a vrtulníky ruského ministerstva pro mimořádné situace, ale stroj dopadl do obtížně přístupného terénu a záchranné akce musely být kvůli tmě přerušeny.

Vrtulník Mi-8 patřil společnosti Angara. Na palubě byli tři členové posádky a šest záchranářů včetně jejich oblastního náčelníka. Stroj přepravoval 1,9 tuny výbušnin k odstraňování bariér z ledových ker na řece Malaja Tunguska. Ještě před havárií ale vrtulník většinu výbušnin shodil.

Záchranná akce bude pokračovat v úterý po rozednění, má se do ní zapojit i armádní vznášedlo.

Příčiny nehody nejsou zatím známé. Spekuluje se, že havárii mohla zapříčinit chyba pilota.

/*json*/{"map":{"lat":52.325268314571,"lng":104.26025390625,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video Telefonát Jiřího Justa
video

Telefonát Jiřího Justa