Nikolić o Srebrenici: „Genocida se musí prokázat“

Sarajevo - Bosenská státní televize odvysílá interview se srbským prezidentem Tomislavem Nikoličem. Omluvil se v něm mimo jiné za zločiny spáchané v Srebrenici. Slovo genocida ale nepadlo.

Vesnice Srebrenica v Bosně se stala symbolem válečných hrůz v bývalé Jugoslávii. Srbští vojáci zde v roce 1995 zmasakrovali osm tisíc muslimských mužů. Rok od svého zvolení do funkce se současný prezident Tomislav Nikolić rozhodl za vraždy veřejně omluvit. „Klečím tu před vámi na kolenou a prosím, abyste Srbsku odpustili zmasakrování muslimských mužů a chlapců v Srebrenici v červenci 1995,“ říká v rozhovoru Nikolić.

Na důkaz sounáležitosti také přislíbil, že Srebrenici v nejbližší době navštíví. Jakmile ale přijde řeč na genocidu, volí opatrnější slova. A není to poprvé, kdy nechce jednoznačně připustit, že srebrenický masakr byl genocidou. „Genocida se musí prokázat. Všechno, co se událo během válek v bývalé Jugoslávii, nese rysy genocidy,“ uvedl Nikolić.

Rozhovor je už celý na internetu

Interview odvysílá dnes večer televize BHT1. Na internetu se dřív objevilo několik ukázek a nyní je už k zhlédnutí celé video. „Rozhovor vzbudil protichůdné rakce a hořkost. Všichni vědí, že Nikolić je bývalý funkcionář Srbské radikální strany, která v 90. letech rekrutovala dobrovolníky, kteří v roce 1995 páchali neuvěřitelná zvěrstva. Teď před televizními kamerami poklekne a žádá pro srbský národ, jehož někteří jednotlivci mohli spáchat ve Srebrenici zločiny, o odpuštění,“ komentoval situaci redaktor Českého rozhlasu Martin Ježek.

Z ultranacionalisty Evropanem

Nikolić byl až do roku 2007 lídrem ultranacionalistické Srbské radikální strany. Tehdy byl taky blízkým spolupracovníkem Slobodana Miloševiče, který odsouzení před haagským tribunálem unikl jen kvůli své předčasné smrti ve vězení. Až před pěti lety Nikolić změnil kurz a začal zastávat proevropskou politiku. I díky ní se mu loni podařilo získat přízeň voličů.

Video Rozhovor s redaktorem ČRo Martinem Ježkem
video

Rozhovor s redaktorem ČRo Martinem Ježkem