Bezruký umělec nedostal vízum. Nedodal totiž otisky prstů

Londýn - Kazašský umělec, který se narodil bez rukou, minulý měsíc nedostal vízum do Velké Británie. Neposkytl totiž úřadům otisky prstů. Karipbek Kujukov se chtěl zúčastnit protijaderné konference v Edinburghu.

Umělec dostal dopis od britského konzulátu v Istanbulu uvádějící, že jeho „biometrické údaje jsou špatné kvality“, a vyzývající ho, aby žádost o vízum podal znovu. Podle britského ministerstva vnitra vízum nebylo čtyřiačtyřicetiletému umělci zamítnuto a nastalá situace patrně byla důsledkem „chybné komunikace“.

Kujukov musel účast na konferenci zrušit. „Možná nepochopili, že jsem handicapovaný, nebo se nepodívali na přiložené údaje,“ řekl. „Ale v mé on-line podávané žádosti o vízum bylo napsáno, že jsem umělec a že nemám paže. Maluji štětcem, který držím v ústech nebo mezi prsty na nohou,“ dodal.

Kujukov se narodil v oblasti Semipalatinsk, která byla v dobách Sovětského svazu hlavním jaderným testovacím prostorem. Mnoho tisíc dětí se tu narodilo s postižením v době, kdy se tu prováděly jaderné testy. Svým malováním Kujukov vede posledních 20 let kampaň za jaderné odzbrojení.