Kvůli miliardové loupeži diamantů zatkli 31 lidí

Brusel - Belgické úřady oznámily, že kvůli nedávné loupeži diamantů za skoro miliardu korun bylo zatčeno 31 lidí ve třech zemích. Drahé kameny lupiči ukradli v polovině února na bruselském letišti ve chvíli, kdy se nakládaly do letadla mířícího do Curychu. Celá loupež trvala přitom jen tři minuty. Podle původních odhadů škoda činila v přepočtu až devět miliard korun, nyní agentury uvádějí částku kolem miliardy korun.

Prokurátorka Anja Bijnensová uvedla, že úřady jednu osobu zadržely ve Francii, šest osob zatkly ve Švýcarsku a 24 v Belgii. Zajistily i část diamantů a peněz z loupeže - bankovky v Belgii a drahé kameny ve Švýcarsku. Zabavena byla i luxusní auta. V souvislosti s loupeží prohledalo údajně na 200 policistů čtyřicítku bytů převážně v Bruselu.

Jean-Marc Meilleur, mluvčí bruselského státního zastupitelství:

Jean-Marc Meilleur„Dnes ráno 250 policistů, včetně dvou set federálních policistů a padesáti členů speciálních jednotek, provedlo razie na čtyřiceti místech, převážně v Bruselu. Dvacet čtyři lidí jsme zadrželi. Deset z nich jsou velmi známé firmy bruselského podsvětí. (…) Během těchto zátahů jsme zabavili několik věcí. Ve Švýcarsku jsme našli diamanty, u nichž s jistotou můžeme říct, že pocházejí z uloupené várky. V Belgii jsme zase zabavili velké množství peněz v hotovosti. Vyšetřování ale dál pokračuje.“


Podezřelé ve Francii a Švýcarsku zadrželi policisté už v úterý, zbytek při dnešní velké operaci v Belgii. „Ve Švýcarsku jsme našli diamanty, o nichž už teď můžeme říct, že pocházely z loupeže. V Belgii jsme našli velké množství hotovosti. Vyšetřování stále pokračuje,“ řekl mluvčí belgické prokuratury Jean-Marc Meilleur. Jasné je, že osoba zatčená ve Francii se přepadení na letištní ranveji přímo účastnila a byla jedním z mozků loupeže. Jde údajně o muže s bohatou kriminální minulostí. Deset zatčených už mělo kvůli násilným trestným činům problémy s justicí a patří k bruselskému podsvětí, dodal Meilleur.

Video Policie kvůli diamantové loupeži zadržela 31 podezřelých
video

Policie kvůli diamantové loupeži zadržela 31 podezřelých

Osmnáctého února krátce před osmou hodinou večer lupiči převlečení za policisty vystřihli díru v plotě kolem letiště a přijeli ve dvou vozech k dodávce bezpečnostní služby Brink's, která přepravovala diamanty ke švýcarskému dopravnímu letadlu na lince do Curychu.

Uloupeno bylo asi 120 balíčků obsahujících především diamanty. Podle Antverpského světového střediska diamantů (AWDC) šlo o nebroušené diamanty. Podle obchodníků s diamanty šlo o jednu z největších loupeží těchto drahých kamenů.

Letištní loupež vystrašila všechny obchodníky v Antverpách. Město je centrem diamantového byznysu: 80 procent surových a 50 procent broušených diamantů světa se prodá právě tady a transport drahých kamenů je důležitým článkem celého procesu.  

K podobným incidentům na bruselském letišti došlo už dvakrát a k milionovým loupežím dochází i jinde ve světě: