Kvůli miliardové loupeži diamantů zatkli 31 lidí

Brusel - Belgické úřady oznámily, že kvůli nedávné loupeži diamantů za skoro miliardu korun bylo zatčeno 31 lidí ve třech zemích. Drahé kameny lupiči ukradli v polovině února na bruselském letišti ve chvíli, kdy se nakládaly do letadla mířícího do Curychu. Celá loupež trvala přitom jen tři minuty. Podle původních odhadů škoda činila v přepočtu až devět miliard korun, nyní agentury uvádějí částku kolem miliardy korun.

Prokurátorka Anja Bijnensová uvedla, že úřady jednu osobu zadržely ve Francii, šest osob zatkly ve Švýcarsku a 24 v Belgii. Zajistily i část diamantů a peněz z loupeže - bankovky v Belgii a drahé kameny ve Švýcarsku. Zabavena byla i luxusní auta. V souvislosti s loupeží prohledalo údajně na 200 policistů čtyřicítku bytů převážně v Bruselu.

Jean-Marc Meilleur, mluvčí bruselského státního zastupitelství:

Jean-Marc Meilleur„Dnes ráno 250 policistů, včetně dvou set federálních policistů a padesáti členů speciálních jednotek, provedlo razie na čtyřiceti místech, převážně v Bruselu. Dvacet čtyři lidí jsme zadrželi. Deset z nich jsou velmi známé firmy bruselského podsvětí. (…) Během těchto zátahů jsme zabavili několik věcí. Ve Švýcarsku jsme našli diamanty, u nichž s jistotou můžeme říct, že pocházejí z uloupené várky. V Belgii jsme zase zabavili velké množství peněz v hotovosti. Vyšetřování ale dál pokračuje.“


Podezřelé ve Francii a Švýcarsku zadrželi policisté už v úterý, zbytek při dnešní velké operaci v Belgii. „Ve Švýcarsku jsme našli diamanty, o nichž už teď můžeme říct, že pocházely z loupeže. V Belgii jsme našli velké množství hotovosti. Vyšetřování stále pokračuje,“ řekl mluvčí belgické prokuratury Jean-Marc Meilleur. Jasné je, že osoba zatčená ve Francii se přepadení na letištní ranveji přímo účastnila a byla jedním z mozků loupeže. Jde údajně o muže s bohatou kriminální minulostí. Deset zatčených už mělo kvůli násilným trestným činům problémy s justicí a patří k bruselskému podsvětí, dodal Meilleur.

Osmnáctého února krátce před osmou hodinou večer lupiči převlečení za policisty vystřihli díru v plotě kolem letiště a přijeli ve dvou vozech k dodávce bezpečnostní služby Brink's, která přepravovala diamanty ke švýcarskému dopravnímu letadlu na lince do Curychu.

Uloupeno bylo asi 120 balíčků obsahujících především diamanty. Podle Antverpského světového střediska diamantů (AWDC) šlo o nebroušené diamanty. Podle obchodníků s diamanty šlo o jednu z největších loupeží těchto drahých kamenů.

Letištní loupež vystrašila všechny obchodníky v Antverpách. Město je centrem diamantového byznysu: 80 procent surových a 50 procent broušených diamantů světa se prodá právě tady a transport drahých kamenů je důležitým článkem celého procesu.  

K podobným incidentům na bruselském letišti došlo už dvakrát a k milionovým loupežím dochází i jinde ve světě: