Školy neměl, teď ji má: Na starostu Čermáka nezapomínají Češi ani Američani

Praha - Na počest Antonína Čermáka, jednoho z nejznámějších českých emigrantů a muže, který naplnil americký sen a dotáhl to až na starostu Chicaga, dnes Praha 6 přejmenovala jednu ze svých základních škol. Sám Antonín Čermák, který se přesně před 140 lety narodil v jedné kladenské havířské rodině, vzdělání neměl, a o to víc si uvědomoval, jak je důležité. Mít jméno na štítu základní školy by muž, který před 80 lety zemřel místo amerického prezidenta Roosevelta, považoval za jednu z nejvyšších poct. „Byl to velký muž a také velký česko-americký muž,“ prohlásil dnes při slavnostním představení nového názvu školy americký velvyslanec v Praze Norman Eisen.

Po odchodu do USA se Čermák úspěšně vrhl na podnikání a v řadách Demokratické strany i do politiky, přestože se nikdy nenaučil plynně anglicky. Špatnou angličtinu doháněl osobitým charismatem. „Když se podíváte na fotografii, kterou jsem přinesl do školy, sedí vedle T. G. Masaryka a máchá rukou tak rychle, že je rozmazaná. Byl to muž akce a lidi to přitahovalo,“ vysvětluje Čermákův vnuk Anton Kerner.

Rostoucí podpora Čermáka nakonec v roce 1931 vynesla jako vůbec prvního imigranta až na chicagskou radnici. Čelit musel dvěma nepřátelům - velké hospodářské krizi a Al Caponeho mafii. Osudným se mu ale stalo Miami, kam doprovázel prezidenta Franklina D. Roosevelta. Patnáctého února 1933 večer, poté, co Roosevelt vystoupil z auta a zdravil se se svými obdivovateli, na něj v davu vytáhl zbraň Giuseppe Zangara - stavební dělník italského původu, který nenáviděl bohaté a mocné, a proto chtěl Roosevelta jako ztělesnění toho všeho zabít.

Jedna ze svědkyň atentátu mu strčila do pravé ruky, a možná právě proto zasáhla další střela Čermáka, a nikoliv prezidenta. Chicagského starostu převezli do nemocnice, a ještě když ho ukládali na nosítka, prezident Roosevelt ho držel za ruku a povzbudivě se na něj usmál. „Jsem rád, že jsem to byl já, ne vy,“ řekl Rooseveltovi Čermák, smrtelně raněný kulkou v plicích. A přesně tahle proslulá slova má vyrytá na náhrobku na Českém národním hřbitově v Chicagu a jsou i na jeho pamětní desce v Kladně na místě, kde stával jeho rodný dům. Černé prapory tehdy vlály i v Praze. Po dlouhé odmlce se teď jeho jméno na štítu základní školy zase vrací. Na ZŠ Antonína Čermáka přejmenovali dosavadní ZŠ náměstí Interbrigády.

Video Reportáž Dany Zlatohlávkové
video

Reportáž Dany Zlatohlávkové

Zangara skončil na elektrickém křesle, ale o pozadí atentátu v Miami se stále vedou spory. Média záhy po něm přinesla i spekulaci, že terčem útoku neměl být Roosevelt, ale právě Čermák, který o necelé tři týdny později, 6. března 1933, na následky zranění zemřel. Motivem akce mohla prý být pomsta chicagské mafie. Čermák totiž proslul bojem s mafiánským gangsterem Al Caponem.

/*json*/{"map":{"lat":41.978092435148,"lng":-87.72557258606,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
/*json*/{"map":{"lat":41.978092435148,"lng":-87.72557258606,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/