Dítě za dvanáct tisíc. Adopce v Polsku snadno a rychle

Varšava - Velké pozdvižení vzbudil v Polsku nový článek tamní verze týdeníku Newsweek. Ten tvrdí, že díky děravým zákonům se v Polsku skoro beztrestně obchoduje s novorozenci. Dítě se dá podle časopisu tajně pořídit už za 2 000 zlotých, což je zhruba 12 000 korun.

Řada polských bezdětných párů se kvůli problémům s početím musí spolehnout na adopci. Jenže ta je dlouhá a ne vždy vyjde. Podle časopisu Newsweek proto Poláci hledají i na internetu.

"Jsou to nenápadné inzeráty typu: 'Jsem ve složité situaci. Kdo mi pomůže s mým krásným děvčátkem nebo s chlapečkem?' Nebo: 'Předám do dobrých rukou'," popisuje redaktor týdeníku Newsweek Rafal Gebura.

Případy jsou na hraně zákona. Polský trestní zákoník zakazuje jen prodej lidí na práci, k žebrání, prostituci nebo natáčení pornografie. Prodej novorozence v něm výslovně uveden není. Toho mnozí využívají. Matky utají porod a s pomocí právníků pak novorozence zaregistrují na nové rodiče. Jako adoptované. Samozřejmě za peníze. „Jsou to většinou velmi chudé rodiny, které prostě rychle a zoufale potřebují peníze,“ dodává novinář.

Redakce polského Newsweeku postavila svůj článek na výpovědích několika žen. Netvrdí, že jde o masový jev. Sám fakt, že se takové věci v Polsku dějí, je ale podle ní skandální.

Adopční centra prostě nestačí

Polská vláda článek nekomentuje. Část odborníků tvrdí, že podobné případy už soudy trestají jako obcházení adopce. Právnička Katarzyna Tryniszewská se adopcím věnuje dlouhodobě. Nelegální obchody s dětmi jsou podle ní v Polsku problém. „Zanedlouho bude neplodných tři miliony manželství. Šedesát oficiálních polských center pro adopce je zoufale málo. Dítěte se prostě nedočkají,“ říká právnička.

Podle Trynyszewské vede cesta ven přes zjednodušení a zpřístupnění legálních adopcí. A taky lepší zákony. Úplně vymýtit černý obchod s novorozeňaty ale podle ní nedokáže nikdo.

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky