Šetrné sítě chrání plavce i žraloky

Johannesburg - Na pláži Fish Hoek v Jihoafrické republice začali používat speciální síť, která chrání plavce před útoky žraloků. Ta je ale nově vyrobená tak, že neohrožuje ani zvířata. Její oka jsou menší a na noc ji navíc vždycky vytahují z vody ven. Novinku chválí i ochránci životního prostředí.

Protižraločí sítě ve světě vyvolávají dlouhodobě rozpory. Zatímco plavce ochraňují, žralokům a dalším mořským živočichům škodí. Často se do nich zamotají a v pasti uhynou. U pláže Fish Hoek v JAR teď ale testují novinku – síť, která zvířatům neublíží. 

„Sítě ve Fish Hoeku jsou první svého druhu, protože je vždy rozmístíme ráno a večer je zase vytáhneme. Všude jinde ve světě, kde se sítě používají, zůstávají ve vodě pořád. My chceme snížit dopad jejich používání na životní prostředí,“ říká ochránkyně žraloků Alison Kocková. 

/*json*/{"map":{"lat":-34.133404970841,"lng":18.433084487915,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Díky menším okům by se zvířata do sítí neměla vůbec zamotávat. Pokud se to přesto stane, na svobodu se dostanou hned večer, když se sítě opět vytahují z vody. Radost z novinky mají i ti, kteří pláže pravidelně navštěvují. „Viděl jsem, jaké hrůzy způsobují stabilní sítě v Durbanu, a něco takového bych v životě nepodporoval. Moře patří rybám,“ myslí si návštěvník pláže Paul Johnston. 

Žralok bílý, který v oblasti žije, patří mezi ohrožené druhy. Přestože na člověka systematicky neútočí, k napadením na jihu Afriky stále dochází. V nejméně pěti případech za posledních deset let tu člověk střet se žralokem nepřežil.

Video Nová šetrnější síť chrání plavce i žraloky
video

Nová šetrnější síť chrání plavce i žraloky