Výbuch ve Westu se vyšetřuje jako trestný čin

Austin (USA) – Dubnový výbuch továrny na výrobu hnojiv v texaském Westu budou místní úřady vyšetřovat jako možný trestný čin. Ve městě, v němž žije početná komunita potomků českých přistěhovalců, exploze zdevastovala okolí závodu včetně několika bloků obytných domů, o život přišlo 14 lidí a 200 bylo zraněno. Příčina výbuchu není dosud objasněna. Dosud se případ vyšetřoval jako průmyslové neštěstí, podle původní verze v továrně explodoval 17. dubna dusičnan amonný.

„Neštěstí mělo vážné důsledky pro občany Westu, chceme si být jistí, že obrátíme každý kámen a že budou objasněna všechna fakta související s tímto incidentem. Občané musejí mít jistotu, že jsme incident probrali ze všech úhlů profesionálním způsobem, nic menšího si nezasluhují,“ řekl dnes šéf texaského úřadu veřejné bezpečnosti Steven McCraw.

/*json*/{"map":{"lat":31.816769252975,"lng":-97.088391780853,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Federální policie zatkla dobrovolného zdravotníka z Westu za držení výbušniny. Zda to souvisí s výbuchem továrny, ale zatím není jisté. Americký úřad pro kontrolu alkoholu, tabáku, střelných zbraní a výbušnin zatčení potvrdil a muže identifikoval jako Bryce Reeda z Westu. 

Video Telefonát publicisty Dušana Neumanna
video

Telefonát publicisty Dušana Neumanna