Pákistánské volby ovládla strana expremiéra Šarífa

Islámábád - Pákistánská muslimská liga (PML-N) v sobotních parlamentních volbách získala největší počet hlasů a její šéf, expremiér Naváz Šaríf, bude sestavovat novou vládu. Podle odhadu volebních výsledků se vítězná strana těsně přiblíží k dosažení parlamentní většiny a k sestavení vlády bude možná potřebovat jen podporu nezávislých poslanců či některé z
menších stran. Historické pákistánské volby byly první od vzniku země v roce 1947, kdy zvolená civilní vláda dokončila celý mandát a předá moc dalšímu demokraticky volenému kabinetu.

Zdroj: Getty Images Autor: Daniel Berehulak

Podle průběžných výsledků oznámených dnes v poledne expremiér Šaríf získal 88 z 272 křesel. Pokud bude dosavadní trend pokračovat, má PML-N šanci na zisk zhruba 130 poslaneckých míst, což je jen o sedm méně, než potřebuje k zajištění parlamentní většiny. Nejsilnější strana dostane pak i nejvyšší podíl ze zbylých 70 mandátů, které jsou vyhrazeny pro ženy a příslušníky menšin.

V projevu před svými stoupenci v pákistánském městě Láhauru Šaríf zaujal smířlivý postoj ostře kontrastující s vyhrocenou rétorikou předvolební kampaně. „Měli bychom poděkovat Alláhovi, že dal PML-N další šanci sloužit vám a Pákistánu,“ prohlásil. „Vyzývám všechny strany, aby se posadily se mnou ke společnému stolu a řešily problémy země,“ dodal.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/Xinhua/Sipa USA
Autor: Umar Qayyum

Volební účast v zemi, která je jihoasijskou jadernou mocností, dosáhla téměř 60 procent z 86 milionů registrovaných voličů, kteří se nenechali zastrašit násilnostmi, jež si jen v sobotu vyžádaly nejméně 29 mrtvých a desítky zraněných. „Říkáte lidem: 'Volte! Volte!' Zdůrazňujete, jak jsou volby důležité. A výsledek je, že jich k urnám přišlo 60 procent,“ pochvaloval si šéf pákistánské volební komise Fakhruddin Ibrahim.

Volební komise v Karáčí ale přiznala, že svobodné a férové volby zajistit nedokázala. Ve zhruba čtyřiceti okrscích se proto bude hlasovat znovu. „V Karáčí se začátek voleb výrazně zdržel. Volební urny dorazily pozdě, stejně jako hlasovací lístky i personál,“ konstatoval Farúk Sattar, šéf sekulární a liberální strany Národní hnutí muhadžírů.

Šaríf se stane pákistánským premiérem už potřetí

Třiašedesátiletý Šaríf byl už dvakrát pákistánským premiérem; naposledy ho v roce 1999 při vojenském převratu sesadil generál Parvíz Mušaraf. Šaríf poté strávil roky v exilu v Saúdské Arábii, než se vrátil do země v roce 2007. Ve volbách v následujícím roce skončila jeho strana druhá za vládní Pákistánskou lidovou stranou (PPP) a je považována za nábožensky konzervativnější.

Bývalý pákistánský premiér Naváz Šaríf
Zdroj: Getty Images
Autor: Daniel Berehulak

Za Šarífem na druhém místě v letošních volbách skončilo Hnutí za spravedlnost (PTI) bývalého slavného hráče kriketu Imrana Chána, na jehož sliby boje proti korupci slyšeli především mladí voliči. PTI má zatím 34 křesel. Dosud vládní Pákistánská lidová strana (PPP) nynějšího prezidenta Ásifa Alího Zardárího se patrně dočkala hořké porážky a má zatím zajištěno jen 32 mandátů. V dosavadním parlamentu měla 125 míst.

Pákistánský tisk spekuloval, že Šarífova strana bude potřebovat silnějšího koaličního partnera a pokusí se sestavit vládu s PTI Imrana Chána nebo s dosud vládnoucí PPP. Pokud by ale Šaríf své dosavadní zisky potvrdil, může své dva nejsilnější soupeře odkázat do opozice.

Ilustrační foto
Zdroj: AP Photo
Autor: Muhammed Muheisen

Spojené státy z Šarífa radost nemají

Pokud se Šarífovi podaří sestavit kabinet, bude se muset vyrovnat s vážnými problémy, jako jsou především klopýtající pákistánská ekonomika, děsivá energetická krize, kvůli níž zemi postihují výpadky proudu až na 20 hodin denně, chronická korupce, nárůst islámského extremismu a násilí, i otázky další spolupráce a spojenectví s USA ve válce proti terorismu.

Naváz Šaríf (vlevo) u volební urny„Jestliže Spojené státy doufaly, že z těchto voleb vzejde loajální partner či pevný zastánce protiextremistického boje, budou velmi zklamáni, pokud se k moci dostane PML-N,“ tvrdí americký analytik Daniel Markey. Představitelé Šarífovy strany podle něj nejsou příliš horliví v pokusech omezit domácí terorismus, místo toho jsou ochotni nabídnout extremistům politický prostor a dokonce se s nimi dělit o moc.


Právě pro Spojené státy nejsou podle prvních komentářů amerických médií výsledky voleb příliš příznivým signálem. Podle listu The Washington Post výsledky v USA nevzbuzují optimismus, ale naopak obavy, že se problémy zatěžující vztahy obou zemí mohou dál zhoršit. „Naváz Šaríf přislíbil extremistům jednání a Imran Chán se zavázal, že skoncuje s 'americkou válkou' a zastaví útoky bezpilotních letadel USA,“ upozornil The Washington Post.

Podle dalších odborníků pro stabilní bezpečnostní prostředí v zemi navíc není ideální, že důvěra nastávajícího premiéra vůči vlastní národní armádě je velmi omezená. Byli to totiž pákistánští vojáci, kdo v roce 1999 pod vedením generála Parvíze Mušarafa provedli převrat, který tehdejšího premiéra Šarífa zbavil vlády.

Video Pákistánské volby vyhrál expremiér Naváz Šaríf
video

Pákistánské volby vyhrál expremiér Naváz Šaríf