Temná historie farmacie: Testování léků na východních Němcích potvrzeno

Berlín - Západní farmaceutické koncerny v době rozděleného Německa ve velkém zkoušely nové léky na východních Němcích, bohužel často bez jejich vědomí. S tímto tvrzením přišel týdeník Der Spiegel, podle kterého si firmy objednaly přes šest stovek testů, kterých se účastnilo na 50 tisíc lidí. Temný stín na to navíc vrhá fakt, že některé neúspěšné zkoušky končily smrtí pacienta.

Novináři Spiegelu pracovali s dosud neprobádanými archivními materiály tehdejších východoněmeckých zdravotnických úřadů a tajné policie Stasi. Z nich prý vyplývá mimo jiné to, že při zkouškách léku Trental od firmy Höchst, která se později stala součástí koncernu Aventis, zemřeli ve východním Berlíně dva lidé. Rovněž dva pacienti zemřeli na plicní klinice Lostau u Magdeburgu, a to během testu léků na vysoký tlak Spirapril od firmy Sandoz.

Testování mnohdy bez souhlasu

Některé zkoušky byly údajně diskutabilní i vzhledem k tomu, že pacienti nebyli schopni dát k testování souhlas. Koncern Bayer tak prý například zkoušel lék Nimodipin na lepší prokrvení mozkové tkáně na alkoholicích v akutním stadiu deliria.

Zadavatelé podle dokumentů platili zhruba 800 000 marek za provedení jednoho testu.


O testování západních léků ve východním Německu se už dříve psalo, nyní ale média poprvé přišla s přesnými čísly ohledně počtu postižených pacientů. Těch bylo podle všeho mnohem více, než se původně předpokládalo.