Do koalice s Borisovem se zatím nikdo nežene

Sofia – Volby v Bulharsku vyhrála podle předběžných výsledků pravicová strana bývalého premiéra Bojka Borisova. Jenže necelých 31 procent mu nestačí na to, aby získal v parlamentu většinu. Socialisté jsou po sečtení téměř 100 procent hlasů s 27 procenty hlasů druzí. Sčítání už včera provázely demonstrace a potyčky s policií.

Bulharské volby přišly v už tak neklidné době. Nezaměstnanost je nejvyšší za posledních osm let a každý čtvrtý Bulhar žije pod hranicí chudoby. Svoje znechucení nad politikou dali voliči najevo i v hlasování, 53procentní volební účast je nejnižší v postkomunistické éře. 

Volby navíc provázejí protesty. Dosavadní opozice tvrdí, že se vítězná strana pokoušela volby zmanipulovat. Den před volbami policie objevila 350 tisíc nelegálních hlasovacích lístků v tiskárně Multiprint nedaleko Sofie. Ta patří Jordanu Bončevovi – místnímu zastupiteli za stranu expremiéra Bojka Borisova. 

Mezinárodní pozorovatelé dnes označili výsledky voleb za legitimní, nicméně kritizovali atmosféru předvolební kampaně a poukázali na některá „vážná porušení“ volebních předpisů. „Nebylo zastaveno prodávání hlasů,“ uvedl příklad šéf pozorovatelské mise OBSE Miklós Haraszti.    

Vítězství strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) předpovídaly už nedělní odhady výsledků. Borisov tedy sice volby vyhrál, není ale jasné, zda dokáže sestavit koalici a získat v parlamentu většinu. Záviset to bude především na dvou menších stranách - Hnutí za práva a svobody (MRF), které zastupuje turecké menšiny, a na nacionalistickém hnutí Ataka. K většině v parlamentu Borisovovi chybí asi 50 křesel.

Před čtyřmi lety dopadly volby podobně, ale nacionalisté umožnili odchodem ze sněmovny vznik pravicové vlády. Tentokrát dalo hnutí Ataka najevo, že se k tomu nechystají. A podle analytiků není ani příliš pravděpodobné, že by Borisov přesvědčil i Hnutí za práva a svobody. 

Veselin Vačkov, regionální ředitel vydavatelství MAFRA:

„Je to klasické Pyrrhovo vítězství. Strana Bojka Borisova sice vyhrála, ale v tuto chvíli nemá s kým sestavit vládu.“


Podle Veselina Vačkova by byla pro Borisova možnost případně vládnout s přeběhlíky, protože podle něj nacionalistická strana není tak jednotná a nový premiér by mohl u některých jedinců uspět.

Bojko Borisov vládl v Bulharsku až do začátku letošního roku, kdy neustál demonstrace proti vysokým životním nákladům a cenám elektřiny. Hněv lidí tehdy směřoval i proti české společnosti ČEZ a Energo-Pro.

Video Borisov vyhrál volby
video

Borisov vyhrál volby

Borisov vyhrál volby

Rozhovor s Veselinem Vačkovem