Brutální vražda ruského gaye vzbuzuje obavy z homofobních nálad

Moskva – Ruská policie vyšetřuje vraždu 23letého mladíka, který se přiznal k homosexualitě. Neznámí útočníci ho brutálně znásilnili a pak mu hlavu rozbili kamenem. Vyšetřovatelé ve Volgogradě už zadrželi dva podezřelé. Nevládní organizace na ochranu lidských práv Rusko za postoj k homosexuálům dlouhodobě kritizují. Pochody gayů v Moskvě nechal starosta Lužkov několikrát rozehnat.

Rusko šokovala vražda třiadvacetiletého mladíka, který se přiznal, že je gay. Nahé, zbité a zmučené tělo mrtvého mladíka se našlo v pátek ráno na dvorku obytného bloku ve městě Volgograd. Muž měl řadu poranění, útočník nebo útočníci ho dokonce znásilnili lahvemi od piva. Pak mu hlavu rozbili kamenem. 

Policie už zatkla dva muže. Mladík s nimi popíjel během oslav Dne vítězství 9. května.

Mezi místními skupinami na ochranu lidských práv událost vyvolala obavy z nárůstu homofobních nálad v zemi. Rusko dekriminalizovalo homosexualitu v roce 1993 a oficiálně ji odebralo ze seznamu duševních poruch v roce 1999. Homofobie ale v zemi zůstává jak široce rozšířená, tak společensky přijatelná, a prakticky žádná z veřejnosti známých osobností se otevřeně nepřihlásila ke své homosexuální orientaci.

Ruský parlament zvažuje přijetí kontroverzního národního zákona zakazujícího „homosexuální propagandu“ mezi nezletilými. Podle kritiků je zákon formulován tak neurčitě, že by mohl být využit k ospravedlnění jakékoli represe proti homosexuálům. Zákon už je v platnosti v několika oblastech včetně Petrohradu.