ISS má svou superstar, dnes se vrátila na Zem

Astana - Dnes se spolu s dalšími dvěma kolegy vrátil z Mezinárodní vesmírné stanice na Zem i Kanaďan Chris Hadfield. Ten strávil v kosmu spolu s Američanem Tomem Marshburnem a Rusem Romanem Romaněnkem pět měsíců. Kromě toho, že byl Hadfield vůbec prvním kanadským velitelem stanice, stihl dokonce přímo na ISS natočit i klip, ve kterém zazpíval píseň od Davida Bowieho Space Oddity.

Kanaďan Chris Hadfield překvapil tím, co všechno se dá vlastně na ISS dělat. Kromě vědeckých pokusů a kosmonautské rutiny předvedl, že se dá v kosmu docela dobře i zabavit. Kanadský kosmonaut natočil klip, ve kterém zpívá píseň Space Oddity od Davida Bowieho.

Její slova upravil, zpívá třeba o lodi Sojuz, hraje přitom na kytaru. „Kytara na palubě ISS není žádný počítačový trik, ale skutečná kytara - nutno poznamenat, že to ale není první pozemská kytara v kosmu,“ napsal k tomu expert na kosmonautiku Pavel Toufar. 

Pěvecký výkon ve vesmíru zaujal i samotného původního autora písně Davida Bowieho, který pozdravil astronauta na svém Twitteru. Napsal totiž: „Hallo, spaceboy!“ I sám Hadfield si oblíbil sociální sítě, se svými fanoušky komunikoval přes Facebook i Twitter. Stal se tak jedním z nejpopulárnějších astronautů v dějinách. Jeho klip na YouTube vidělo už přes 5,5 milionu lidí.

Dnes se Hadfield spolu s dalšími dvěma kolegy vrátil na Zem. V kazašské stepi dnes ráno přistála loď Sojuz TMA-07M. Na Zem se spolu s ním vrátili i Američan Tom Marshburn a Rus Roman Romaněnko. Místo dopadu modulu hlídaly ruské průzkumné a záchranné vrtulníky, které byly připraveny v případě nouze zasáhnout.

Hadfield, Marshburn a Romaněnko na ISS strávili 146 dní. Zbytek nynější posádky - Rusové Pavel Vinogradov a Alexandr Misurkin a americký astronaut Chris Cassidy - má být na ISS do srpna. V příštích týdnech se k nim má připojit další trojice kosmonautů. Loď s nimi by měla odstartovat 28. května z kazašského kosmodromu Bajkonur.

Video Chris Hadfield natočil první klip ve vesmíru
video

Chris Hadfield natočil první klip ve vesmíru

Chris Hadfield natočil první klip ve vesmíru

15.5.2013

Rozhovor s Janem Kolářem o návratu Sojuzu