Tresty byly dávno rozdány. Přesto má vražda studentky řadu neznámých

Bratislava - Na Slovensku jde do kin časosběrný dokument o nejdelším a také nejrozporuplnějším soudním případu československé i samostatné slovenské justice. Snímek Kauza Cervanová se zaměřuje na důkazy, které zpochybňují vinu sedmi odsouzených, ale soudy je ve své době zamítly.

Robert Kirchhoff natáčel o případu zavražděné studentky Ludmily Cervanové osm let. Mluvil s odsouzenými, svědky, vyšetřovateli i soudci. Pro oficiální místa je případ úspěšně uzavřený. Nové důkazy dodnes nikoho nezajímají. „Vymahatelnost práva je stále téměř nemožná,“ tvrdí režisér.

Dokument Kauza Cervanová se s vyšetřovacím spisem shoduje jen v jedné věci - že oběť vyrazila z vysokoškolských kolejí a po přibližně dvou stech metrech dorazila na autobusovou zastávku.

Tady ji mělo podle oficiální verze 9. července 1976 unést sedm mladých mužů, znásilnit a zavraždit. Policisté je zatkli až po pěti letech a soud vyměřil tresty od 4 do 24 let. Opřel se o výpovědi svědků.

Jedna ze svědkyň v dokumentu tvrdí, že ji vyšetřovatelé k výpovědi donutili. Když to v 80. letech prohlásila před soudem, šla na tři roky do vězení za křivou výpověď. Soudci ani policisté dodnes neuznávají, že mohli udělat chybu. „Nikdo z těchto lidí si nemohl dovolit, aby se najednou dějiny otočily proti němu. Jejich kariéry by byly zpochybněné,“ říká publicista Milan Žitný.

Dokument Kauza Cervanová
Dokument Kauza Cervanová

Milan Žitný se na dokumentu, kde vypovídají někteří z odsouzených, podílel. Podle něj se podařilo odhalit neuvěřitelné zákulisí případu, který se táhne už přes třicet let. Dva odsouzení totiž museli v roce 2006 zpět do vězení. Sedm mužů chce očištění svých jmen dosáhnout u evropského soudu. Na Slovensku nemají šanci.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského