BBC má prý důkazy o užití chemických zbraní v Sýrii

Damašek – Britská televize BBC má prý jasné důkazy o tom, že byly v syrském konfliktu použity chemické zbraně. Obyvatelé města Sarákib potvrdili korespondentovi BBC, že vládní helikoptéry do oblasti shodily nejméně dvě dávky jedovatého plynu. Syrská vláda použití chemických zbraní stále striktně odmítá. Americký prezident Barack Obama už dříve prohlásil, že by použití chemie v Sýrii znamenalo překročení krajních mezí a důvod pro spuštění invaze. Obama nicméně dodal, že zpravodajské služby stále nemají o použití chemie v bojích dostatečné důkazy. Dnes připustil, že USA mohou proti Sýrii zakročit diplomaticky nebo vojensky - obě možnosti zůstávají otevřené.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Aleppo Media Center, AMC

Sarákib, město jihozápadně od Aleppa, se dostalo v dubnu pod těžkou palbu vládních dělostřeleckých jednotek. Lékaři z místní nemocnice BBC řekli, že ošetřovali osm lidí s dýchacími problémy. Někteří z nich zvraceli, ostatní měli zúžené zorničky. Jedna z nich byla i Marjam Chatíbová, která na následky zranění později zemřela. Její příbuzný se jí snažil během incidentu pomoct, ale byl zasažen také. „Byl to strašný, dusivý zápach. Nemohl jsem vůbec dýchat. Cítil jsem se, jako bych byl mrtvý. Nebylo nic vidět,“ popsal muž pro BBC. Lékař, který Chatíbovou ošetřoval, řekl, že její symptomy odpovídaly otravě organofosfátem. Vzorky prý byly zaslány do laboratoře.

BBC získala i několik záběrů, které užití chemie potvrzují. Jejich původ ovšem není možné ověřit.

Reportér BBC navštívil dům Chatíbové a její příbuzní mu ukázali místo, kam munice údajně dopadla. V dlaždicích na podlaze viděl malou díru, poblíž ležel pár lékařských rukavic. Rostliny v okolí byly suché a vypadaly mrtvé.

Bývalý velící důstojník jednotky na biologické, chemické a jaderné zbraně Hamish de Bretton-Gordon prostudoval všechny materiály, které má BBC k dispozici. Tvrdí, že důkazy jsou významné, ale neúplné: „Lidé onemocněli a umírali. Jejich příznaky odpovídaly otravě nervovými plyny, ať už sarinem, nebo organofosfáty.“

Británie a Spojené státy hovoří o stále větším podezření, že syrský režim užívá chemické zbraně. Zcela jasné důkazy ale stále nemají. Z použití chemie jsou obviňováni i rebelové. Stejně jako vláda se nařčení brání.

V březnu požádaly opozice i vláda o nezávislé prošetření útoku na severu Sýrie, při kterém zemřelo nejméně 27 lidí. Rebelové a vláda se tehdy navzájem obviňovali z použití chemie. Byl sestaven tým mezinárodních expertů, vláda mu ale odepřela přístup na syrské území.

Kromě Sarakíbu hlásili lidé otravy z dalších míst: Aleppa, Adry, Otaybehu. Režim prezidenta Bašára Asada má podle odhadů tisíc tun chemických zbraní.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové

Reportáž Milady McGrathové

U 16.5.

BBC má důkazy o použití chemických zbraní v Sýrii

V uprchlických táborech mimo Sýrii nahradilo brutalitu války relativní bezpečí, ale také bída. V Jordánsku živoří mezi stany statisíce lidí a mnoho rodin získává peníze vyvdáním dcery. Po celém Blízkém východě ženich za nevěstu platí a do táborů se nápadníci jen hrnou, protože mezi uprchlíky pořídí lacino. Často přitom ani nechtějí manželku, ale jen sex. Za panenství může dohazovačka vyjednat až pět tisíc dolarů. 

Syrská uprchlice v Jordánsku
Zdroj: ČT24

Spojené státy mohou diplomaticky nebo vojensky zakročit proti Sýrii, podle prezidenta Baracka Obamy zůstávají obě možnosti otevřené. Washington teď čeká na nové důkazy, které by potvrdily, že režim prezidenta Bašára Asada používal chemické zbraně. Obama po dnešní schůzce s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem v Bílém domě uvedl, že USA a Turecko budou dále stupňovat tlak na Asadovo odstoupení. Za jedinou cestu k vyřešení syrské krize Obama označil předání moci do rukou přechodné vlády a v tomto procesu může Turecko sehrát klíčovou roli. Obama připustil, že nemá žádné „zázračné“ řešení syrské krize, doufá však, že ženevská jednání za ruské účasti by mohla přinést výsledky.

Recep Tayyip Erdoğan a Barack Obama
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Charles Dharapak