Bostonský atentát byl podle Džochara pomstou za americké zločiny

Washington – Teroristický útok v Bostonu, který provedl společně s bratrem Tamerlanem, je podle bostonského atentátníka Džochara Carnajeva odpovědí na americké zločiny proti muslimům v Iráku nebo Afghánistánu. Devatenáctiletý mladík tento vzkaz napsal na stěnu lodi ve Franklin Street, kde se ukrýval před policií poté, co při přestřelce s policisty Tamerlan zahynul. Vzkaz chtějí podle CBS News vyšetřovatelé použít jako důkaz u soudu.

CBS s odvoláním na nejmenované zdroje píše, že Džochar krátkou poznámku zanechal na jedné z vnitřních stěn kajuty lodě na předměstí Bostonu, kde byl později dopaden. Ve zkratce prý napsal, že „bomby byly pomstou za zločiny Spojených států na muslimech na místech, jako je Irák a Afghánistán“. A tak i oběti bostonského atentátu měly představovat „vedlejší škody“, jak bývají označováni civilisté zabití během nepovedených náletů na rebely.

„Když útočíte na jednoho muslima, útočíte na všechny muslimy,“ napsal Džochar Carnajev. A svého zabitého bratra, 26letého Tamerlana, který podle vyšetřovatelů byl hlavním inspirátorem a realizátorem atentátu, označil za „mučedníka“.

/*json*/{"map":{"lat":42.366740933427,"lng":-71.173998713493,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":42.366431781054,"lng":-71.174068450928,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Bratři pocházejí z Čečenska a Rusové dvakrát varovali americké úřady před Tamerlanem, který v posledních letech navštívil severní Kavkaz a chtěl se údajně přidat k tamním islamistům.

U cíle mezinárodního maratonského běhu v Bostonu 15. dubna vybuchly dvě nálože ukryté v tlakových hrncích s hřebíky a ložiskovými kuličkami; exploze zabily tři lidi a 264 dalších zranily. Další policista zahynul při pronásledování Carnajevových. Džochar byl dopaden 19. dubna na bostonském předměstí Watertown. V případě odsouzení mu hrozí až trest smrti.