Obama podpořil sledování telefonátů AP

Washington – Zabavení seznamu telefonátů pracovníků tiskové agentury Associated Press (AP) dnes podpořil americký prezident Barack Obama. Prohlásil ale zároveň, že nijak neomlouvá únik přísně tajných informací z vlády k novinářům AP, který podle něj mohl ohrozit životy lidí. Současně podpořil návrh zákona, jenž má posílit ochranu novinářských zdrojů.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Pablo Martinez Monsivais

Skandál vypukl tento týden, když se AP dozvěděla, že ministerstvo spravedlnosti zkoumalo záznamy o telefonátech z čísel jejích pracovníků za dva měsíce loňského roku. Úřad používal údaje o hovorech při vyšetřování úniku tajných informací, k nimž se údajně novináři AP dostali a použili je ve zprávě z loňského května popisující operaci CIA proti Al-Káidě v Jemenu.

Americké i evropské mediální skupiny proti postupu amerických úřadů protestovaly a označily jej za zásah do svobody tisku. Ministr spravedlnosti Eric Holder však hájil zabavení seznamu obavou o národní bezpečnost.

Podle Obamy je v souvislosti s případem AP nutné vyvážit svobodu tisku a zájmy národní bezpečnosti. Proto prý prezident podporuje návrh zákona posilujícího ochranu důvěrných novinářských zdrojů, který by k tomuto vyvážení měl přispět.

Barack Obama
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jacquelyn Martin