Carnajev se před bostonským útokem setkal s čečenským separatistou

Washington/Moskva - Tamerlan Carnajev, podezřelý z dubnových pumových útoků v Bostonu, se několik týdnů před atentátem setkal s bývalým čečenským separatistou žijícím v USA. Udržoval s ním styky od roku 2006, napsal americký list The New York Times s odvoláním na zprávu vyšetřovatelů.

Podle FBI jde o šestatřicetiletého Musu Chadžimuradova, který přijel do USA v roce 2004 v rámci programu OSN na ochranu uprchlíků z válečných zón. Po zranění, které utrpěl za čečenské války, je odkázán na invalidní vozík. V Čečensku byl znám pod přezdívkou Spartak a působil jako osobní ochránce jednoho z vůdců místních separatistů Achmeda Zakajeva. Ten nyní žije v londýnském exilu a Rusko marně usiluje o jeho vydání.  

FBI podle The New York Times prohledala Chadžimuradovův dům ve státě New Hampshire a odebrala Čečenci otisky prstů a vzorky DNA. Muž byl vyslechnut s pomocí detektoru lži a vyšetřovatelé si z jeho příbytku odnesli datové nosiče. Chadžimuradov údajně vypověděl, že Tamerlan Carnajev s manželkou navštívili jeho dům několik týdnů před bostonským útokem. Obě rodiny se nepravidelně stýkaly od roku 2006, ale žádné politické ani náboženské diskuse údajně nevedly. Carnajev ze svého bytu v Massachusetts do nedalekého státu New Hampshire často zajížděl, opatřil si tam zřejmě i střelný prach k výrobě bomb. 

U cíle mezinárodního maratonského běhu v Bostonu 15. dubna vybuchly dvě nálože ukryté v tlakových hrncích s hřebíky a ložiskovými kuličkami. Exploze zabily tři lidi a 264 dalších zranily. Čtvrtou obětí se stal policista, který zemřel při pronásledování čečenských bratrů Tamerlana a Džochara Carnajevových. Zatímco starší Tamerlan zahynul, Džochar byl dopaden 19. dubna na bostonském předměstí Watertown. Hrozí mu až trest smrti. 

FBI zatím nemá důkazy svědčící o napojení Carnajevů na severokavkazské extremisty

Navzdory výslechu Chadžimuradova FBI zatím nenašla žádné důkazy svědčící o tom, že Carnajevovi byli napojeni na severokavkazské extremisty. The New York Times spekuluje, že na „čečenskou stopu“ mohla americké vyšetřovatele navést ruská tajná služba, která čečenské separatisty považuje za své úhlavní nepřátele. 

Osoba Achmeda Zakajeva, k němuž měl Chadžimuradov blízko, Rusko velmi zajímá. Čečenský politik se nehlásí k náboženskému extremismu, ale je rozhodným zastáncem čečenské nezávislosti na Rusku. Moskva ho obviňuje z terorismu, vražd a únosů, jež spadají do období rusko-čečenských válek v 90. letech. Zakajev, který v Británii dostal přes ruské protesty politický azyl, byl v Londýně podle britského tisku terčem několika nezdařených pokusů o atentát.