Dozorce z Osvětimi prý dopomohl k 9 515 vraždám

Berlín - Údajný dozorce z nacistického vyhlazovacího koncentračního tábora Osvětim Hans Lipschis, kterého policie zadržela počátkem května, je viněn z napomáhání k vraždě v 9 515 případech. Píše to německý nedělník Welt am Sonntag, který má k dispozici zatykač stuttgartského soudu. Obvinění se týká i transportu z Terezína z 24. ledna 1943, z něhož bylo hned po příjezdu do Osvětimi zplynováno 1 773 lidí.

Lipschis měl být podle zatykače přítomen u obávaných selekcí, po nichž byli deportovaní označení za neschopné práce posíláni rovnou do plynových komor. Podle německé prokuratury se osobně vražd osvětimských vězňů neúčastnil, ale svým jednáním vraždění napomáhal.

Při příjezdu transportu z Terezína přitom měl prý „přinejmenším pohotovost“. Obhájce zatčeného Achim Bächle se domnívá, že proces nezačne dřív než na podzim. „Zůstává otázkou, zda pak můj mandant ještě bude schopen sledovat proces,“ řekl Bächle německému listu.

„Je důležité zjistit, co u selekcí dělal. U tohoto případu zatím neexistuje jediný svědek, který by ho viděl vraždit. Vzhledem k tomu, jak dlouhá doba od konce války uplynula, neexistuje podle mě nikdo, kdo by ho tam viděl. I když informace ve Stuttgartu můžou být jiné,“ uvedl publicista Stanislav Motl.


Třiadevadesátiletý litevský rodák, jenž žil od vyhoštění z USA v roce 1983 v západoněmeckém městečku Aalen, sedí už téměř dva týdny ve vazbě.

Na seznamu hledaných válečných zločinců, který vede Středisko Simona Wiesenthala, je Lipschis uveden na čtvrtém místě. Sám litevský rodák podle německých médií připouští, že v Osvětimi sloužil, ovšem pouze jako kuchař, nikoli jako dozorce.

Video Telefonát Stanislava Motla
video

Telefonát Stanislava Motla