Němečtí milionáři chtějí platit vyšší daně. I když nemusí

Berlín – Německý podnikatel Peter Ackermann je milionářem, přesto bojuje za vyšší daně pro bohaté. Založil nadaci pro chudé studenty a iniciativu s názvem Bohatí za daň z majetku. Snaží se uklidnit německou veřejnost pobouřenou daňovými úniky prominentních miliardářů.

Šéf Bayernu Mnichov Uli Hoeness pečlivě ukrýval před zdaněním miliony eur. Naopak Peter Ackermann své peníze skoro všechny rozdal. „Takových osmdesát až devadesát procent. Ani to pořádně nevím. V každém případě jde o desítky milionů eur,“ říká Ackermann.

Zakladatel softwarové firmy za ně koupil nadaci v chudé berlínské čtvrti. Stovky mladých lidí si díky tomu mohou dovolit studovat a odjet na školy do zahraničí. „Pocit spravedlnosti je pro mě takové lepidlo, které drží pohromadě každou společnost,“ vysvětluje své pohnutky německý filantrop.

Právě tohle lepidlo teď Němci ztrácejí. Začalo to prosincovou razií v Deutsche Bank - největší německá banka podle policie podváděla na daních. Ještě větší šok Německu připravily daňové úniky Uliho Hoenesse.

Případ Ulliho Hoenesse v německém tisku
Případ Ulliho Hoenesse v německém tisku

Opozice bouří. „Kdyby samozvané elity daně řádně platily, nemuseli bychom je zvyšovat,“ tvrdí předseda SPD Sigmar Gabriel.

Jenže 63 milionářů, včetně Petera Ackermanna, chce státu platit dokonce víc, než musí. Jejich Iniciativa Bohatí za daň z majetku na svém webu ukazuje, jak bohatí bohatnou a chudí chudnou. Zatímco deset procent Němců vlastní 63 procent majetku, nejchudší desetina bude už brzy dlužit 15 miliard eur.

Podle Ackermanna by to mohla změnit vyšší daň pro bohaté dědice. Každý rok se v Německu zdědí 800 miliard eur. „Politiky to skoro nezajímá. FDP nám říká, ať dají dobrovolně peníze ti, co chtějí,“ říká zklamaně člen iniciativy Dieter Lehmkuhl. Ackermann to považuje jen za dočasný neúspěch. Věří, že díky tvrdé práci se změna podaří.

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše