Šéf AP k odposlechům: Tajné, sprosté, přes míru a protiústavní

New York - Sledování telefonních hovorů agentury Associated Press (AP) bylo podle jejího šéfa Garyho Pruitta protiústavní a odposlechy už teď negativně ovlivňují práci novinářů. Americké ministerstvo spravedlnosti sledovalo hovory v souvislosti s únikem informací kolem plánovaného bombového útoku v Jemenu kolem výročí smrti Usámy bin Ládina, zpravodajská agentura se to ale dozvěděla až po roce.

„Nezpochybňujeme jejich právo na takovéto vyšetřování. Jen si myslíme, že to bylo špatně provedeno. Bylo to rozsáhlé, tajné, sprosté, obtěžující, zkrátka to bylo přes míru, a proto je to protiústavní,“ prohlásil v pořadu americké televizní stanice CBS Face The Nation generální ředitel AP Gary Pruitt, který o skandálu se sledováním svých zaměstnanců vůbec poprvé promluvil veřejně. Agentura zatím nerozhodla, jaké další kroky podnikne. Ve hře proto stále zůstává soudní proces proti vládě, Bílý dům ale odmítá, že by o špehování žurnalistů věděl.

„Mátli americkou veřejnost. Nevím, jestli to dělali úmyslně, nebo jen pravá ruka nevěděla, co dělá levá, ale my si myslíme, že si lidé zaslouží vědět, jak to bylo,“ řekl Pruitt s tím, že kauza odposlechů už teď komplikuje přístup k informacím a do budoucna může negativně ovlivnit i práci novinářů v jiných médiích. „Když teď mluvíme s našimi zdroji a úřady, zmiňují ten skandál a říkají nám: 'Nechceme s vámi mluvit. Nechceme, aby náš telefon vláda odposlouchávala,'“ řekl Pruitt.

Americké ministerstvo spravedlnosti agentuře v pátek 10. května sdělilo, že zajistilo výpisy o hovorech z více než dvou desítek telefonních linek AP. Výpisy obsahují přehled kontaktovaných čísel, nikoli samotný obsah telefonátů. Údajně jde o součást vyšetřování úniku tajných informací, které novináři AP získali a použili ve zprávě z loňského května o operaci CIA proti al-Káidě v Jemenu. Ministerstvo nyní čelí kritice, že jeho postup ohrozil nezávislost tisku. Americký prezident Barack Obama ale ve čtvrtek ministra spravedlnosti Erica Holdera v této věci podpořil.

Video Šéf AP poprvé promluvil ke skandálu s odposlechy
video

Šéf AP poprvé promluvil ke skandálu s odposlechy