Rozzuřená mládež řádila na předměstí Stockholmu

Stockholm – Na stockholmském předměstí řádila rozzuřená mládež. Asi padesátka lidí tady zapalovala auta, házela kamení na policisty, poničila také nákupní centrum. Násilnosti zřejmě souvisejí se smrtí muže, kterého policie v této čtvrti před týdnem zastřelila.

Rozzuřený dav mládeže na stockholmském předměstí Husby v noci na dnešek zapálil asi stovku aut. S odvoláním na svědky o tom informoval švédský list The Local. Kromě aut vyraboval dav i nákupní centrum a zapálil jednu garáž, kvůli požáru přitom museli evakuovat celý bytový dům. 

Proti rozzuřenému davu se postavilo asi 40 policistů. Klid v ulicích se jim přitom povedlo nastolit až nad ránem. I když mládež zapálila asi stovku aut, nikdo nebyl ještě zatčen. Po výtržnících chce začít policie pátrat dnes, až prověří záznamy z bezpečnostních kamer a vyslechne svědky. 

Nepokoje na předměstí Stockholmu
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/JOHAN NILSSON

Podle mládežnické organizace Megafonen byl protest odpovědí na policejní zákrok z minulého pondělí. Policisté při něm zastřelili 69letého muže, který jim hrozil mačetou. A právě postup policie se místním nelíbí. „Policisté neustále zpřísňují dohled nad naší čtvrtí. Znepokojuje nás také to, že jsou čím dál agresivnější a mají sklony používat při své práci násilí,“ tvrdí komunitní organizace Megafonen.

Stockholm zažil hořící auta na předměstí už před dvěma lety. Stovka většinou nezaměstnaných mladíků tehdy po dvě noci bojovala proti mužům zákona ve čtvrti Rinkeby, přezdívané Malé Mogadišo. Zapálili přitom i školu. Přesto zůstává Švédsko v rámci Evropy i nadále jednou z nejotevřenějších zemí pro imigranty.

Video Události o nepokojích ve Stockholmu
video

Události o nepokojích ve Stockholmu