Jakou máte polohu? Slováci se ozývají proti „úřední šikaně“

Bratislava – Velké pozdvižení na Slovensku způsobila novela zákona o hlášení pobytu občanů, kterou před několika dny schválili tamní poslanci. Slováci mají podle ní od 1. ledna 2014 výslovnou povinnost nahlásit příslušným úřadům svůj odjezd do zahraničí na dobu delší než tři měsíce. Pokud tak neučiní, hrozí tisícovkám Slováků pokuta až 33 eur. Vedle obvinění z úřední šikany a návratu ke starým pořádkům před rokem 1989, je nová povinnost na internetu zdrojem mnoha vtipů.

Nemalou část slovenské populace rozzlobilo, že kromě povinnosti oznámit úřadům vycestování například na déle trvající dovolenou nebo na delší studijní pobyt musí státu poskytnout i informaci o předpokládaném místě a době pobytu v zahraničí. Změna by se podle odhadů měla týkat tisícovek Slováků.

Ministr vnitra Róbert Kaliňák, jehož resort změnu zákona navrhl, opatření obhajuje s odůvodněním, že stát má mít přehled o svých občanech. „Přehled o počtu občanů dlouhodobě působících v zahraničí nám umožní eliminovat případy Slováků dlouhodobě žijících a vydělávajících v cizině, kteří jsou současně příjemci sociálních dávek na Slovensku, protože se neodhlásili z místa trvalého pobytu,“ tvrdí ministerstvo vnitra.

Resort si ovšem od novely slibuje především méně byrokracie a zrychlení odbavování žádostí na úřadech. Povinnost občanů hlásit pobyt mimo hranice delší než 90 dní má být totiž podle úředníků zavedena kvůli připravované elektronizaci slovenské veřejné správy a pro služby eGovernmentu. Bez přesných informací o pohybu Slováků v zahraničí si ministr Kaliňák nedokáže představit fungování plánovaného Registru fyzických osob, jehož smyslem je předávání základních údajů o občanech mezi jednotlivými úřady. „Občan své údaje předloží orgánu veřejné správy jen jednou a prostřednictvím registru si je převezmou i ostatní informační systémy veřejné zprávy,“ slibují úředníci. 

Slovenský ministr vnitra Róbert Kaliňák
Slovenský ministr vnitra Róbert Kaliňák

„Vytvořením aktuálního registru občanů budou mít obce, státní orgány a soudy přehled o občanech kvůli efektivnějšímu výkonu státní správy,“ vysvětlil Róbert Kaliňák zavedení kontroverzní novely.


Žádná novinka? Jen jedno slovo

Ustanovení zákona o nahlašování údajů o odjezdu do ciziny přitom platí na Slovensku už od roku 1998, kdy ji do tamního právního řádu prosadila vláda premiéra Vladimíra Mečiara. Zákon jen téměř nikdo nedodržoval, doteď tato povinnost nebyla výslovně uložena. „Novelou jsme přidali slovo 'povinný', aby nevznikaly pochybnosti,“ vysvětlil Kaliňák.

Místo dosavadní formulace „občan (…) před vycestováním ohlásí tuto skutečnost (…)“ má nově platit "občan (…) před vycestováním je povinen ohlásit tuto skutečnost (…)".


Proti legislativní novince se v Národní radě postavily opoziční strany SaS a Most-Híd, které už požádaly prezidenta Ivana Gašparoviče, aby kontroverzní normu nepodepisoval. „Jsme toho názoru, že tato novela je obrovským krokem zpět. Svobodný pohyb občanů je ikonickým výdobytkem Listopadu 1989. Neexistuje žádný důvod, aby stát takto šikanoval občany a dělal z nich nesvéprávné osoby,“ napsal slovenské hlavě státu šéf Mostu-Híd Béla Bugár.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Podle SaS se vláda Roberta Fica novelou přihlásila k temnému období mečiarismu. „SaS to považuje za nepřijatelný zásah státu do osobních svobod občanů, za úřední šikanování hodné policejního státu a dobrý důvod na občanskou neposlušnost,“ uvedla strana ve svém prohlášení. „Povím vám, i když to není pěkné slovo, je to čistá buzerace,“ rozohnil se během rozpravy poslanec strany SaS Petr Osuský. Mimo jiné se mu nelíbí, že povinnost hlášení mají i vysokoškoláci, kteří do zahraničí cestují na studijní či pracovní pobyty.

Češi svou polohu hlásit nemusí

V Česku žádný podobný zákon, nutící občany dopředu hlásit odjezd a místo pobytu v cizině, neexistuje. Pouze pokud někdo hodlá zůstat ve členské zemi EU déle než 3 měsíce, je pro něj výhodnější, aby u příslušných úřadů odhlásil platby zdravotního a sociálního pojištění.

Tento úzus ovšem platí napříč celou Evropou. Evropská pravidla o sociálním zabezpečení totiž zaručují, že občané EU mohou využívat sociální ochranu i v jiné členské zemi a že se některé výhody domovské země přenášejí i do zahraničí. Žádné sankce Čechům za nenahlášení pobytu v cizině nehrozí, maximálně mohou v nové zemi po třech měsících přijít o nárok na podporu v nezaměstnanosti.

„Vážený súdruh Kaliňák …“

Proti povinnému sdělování informací o odjezdu do ciziny se v internetových diskusích postavila řada Slováků. „Pane ministře, co se týká mé polohy, jsem ještě stále na Slovensku, i když místy mě chytá pochybnost, jestli nejsem v Absurdistánu. Nyní se jdu na pár hodin přemístit do Říše snu. Po návratu vás budu informovat,“ zněl jeden z příspěvku na Facebooku. Na této sociální síti také vzniklo několik skupin (Kaliňíkov zapisniček polohy či Uvedomelí občania hlásia ministrovi Kaliňákovi svoju polohu), kde lidé nespokojení s novým nařízením sdílejí vtipy a fotomontáže s tématikou „úřední buzerace“.

Trenér Vůjtek vysvětlil důvod vyřazení slovenských hokejistů
Trenér Vůjtek vysvětlil důvod vyřazení slovenských hokejistů
Více fotek
  • Trenér Vůjtek vysvětlil důvod vyřazení slovenských hokejistů autor: Milan Torrnkapel, zdroj: Facebook http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4690/468972.jpg
  • Slovenským nařízením se řídil i Forrest Gump autor: Kaliňákov zápisniček polohy, zdroj: Facebook http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4690/468973.jpg
  • Kde hledal ministr Kaliňák inspiraci pro novelu? autor: Milan Torrnkapel, zdroj: Facebook http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4690/468969.jpg
  • Ministr chce mít přehled i o slovenských ložnicích autor: Kaliňákov zápisniček polohy, zdroj: Facebook http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/47/4690/468974.jpg

Přestože centrální ohlašovna pobytu má vzniknout až začátkem nového roku, recesité pro tento úřad už vytvořili neoficiální webové stránky, uživatelé zde však namísto polohy v zahraničí raději hlásí své návštěvy toalety či soukromé erotické praktiky. Kritici rovněž vybídli ostatní uživatele internetu, aby ministerstvo vnitra zaplavili e-maily s informacemi o místě svého pobytu. Slovenský deník Sme zase otiskl karikaturu s výrokem „Hranice nejsou korzo“, který v roce 1969 pronesl komunistický politik a pozdější československý prezident Gustáv Husák.

Ministr couvl, hlášení se kontrolovat nebude

Nátlak občanů a opozičních politiků se ale evidentně vyplatil. Necelých 24 hodin po oznámení o přijetí novely totiž ministr Kaliňák na tiskové konferenci oznámil, že jeho úřad občany za nesplnění povinnosti hlásit dlouhodobý pobyt automaticky pokutovat nebude. „Ministerstvo vnitra SR místa pobytu občanů proaktivně kontrolovat nebude s výjimkou orgánů činných v trestním řízení při postupu podle trestního řádu,“ uvedlo ministerstvo.

Róbert Kaliňák, ministr vnitra:

„Obvinit ministerstvo vnitra a mě z toho, že chceme zavést nesvobodu při cestování občanů, je mimořádné vtipné. Nejde o žádnou šikanu ani o byrokracii.“


Podle šéfa rezortu Kaliňáka stát nechce vůči svým občanům vyvíjet žádné represe, novela prý naopak měla fungovat v jejich prospěch. „Nemáme zájem toto kontrolovat, člověk tím způsobuje škodu pouze sám sobě,“ upozornil slovenský ministr.

Úřady se tak chtějí vyhnout situaci, kdy si lidé, kteří odjeli na delší dobu mimo Slovensko, po návratu stěžovali, že stát zanedbal nějakou povinnosti vůči nim – nedoručil jim úřední poštu či přestal poskytovat dávky. Pokuta prý hrozí pouze v případě, že nenahlášením pobytu mimo hranice vznikne nějaká škoda. Výše sankce se pak může vyšplhat až na zmíněných 33 eur (více než 850 korun).