Kim vysílá svou pravou ruku do Číny

Pchjongjang – Severokorejský vůdce Kim Čong-un poslal do Číny zvláštního vyslance. Informovala o tom státní agentura. Proč vysoký představitel armády do Pekingu přijel, ale není jasné. Ze zprávy oficiálních zdrojů také vyplývá, že Kim Čong-un jmenoval generála Kim Kjok-sika vrchním velitelem armády.

Kim Čong-un poslal do Číny šéfa politbyra severokorejské armády Čche Rjong-heho jako svého „zvláštního vyslance“. Čche patří k okruhu nejbližších Kimových spolupracovníků, často je vídán po jeho boku. Poslání jeho mise do Číny však severokorejský režim neupřesnil. Čína zůstává jediným velkým politickým a ekonomickým spojencem severokorejského režimu. 

Analytici odhadují, že by Čche a jeho delegace mohli žádat Peking o větší ekonomickou pomoc. A zřejmě budou také v Pekingu vysvětlovat odpálení série raket krátkého doletu z východního pobřeží KLDR. Čína opakovaně kvůli testům severokorejských raket vyjadřovala znepokojení. V posledních dnech pak v Číně vyvolal poprask případ unesené čínské rybářské lodi, za nímž stáli Severokorejci. 

Kim jmenoval nového velitele armády  

Kim Čong-un dnes zároveň jmenoval vrchním velitelem armády zastánce tvrdé linie, generála Kim Kjok-sika. Ten byl dosud ministrem obrany, na začátku května byl ale odvolán a nahradil ho poměrně neznámý generál Čang Čong-nam. Post vrchního velitele armády je v KLDR přitom považován za vyšší pozici než ministr obrany. 

Kim Kjok-sik je označován za jestřába komunistického režimu a armádě už velel do roku 2009. Údajně také řídil dva útoky na jihokorejské cíle, při nichž v roce 2010 přišlo o život 50 Jihokorejců.