Ahmadínežád si chce vydupat svého koně do voleb

Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád si chce u nejvyššího duchovního vůdce v zemi stěžovat na zákaz prezidentské kandidatury pro svého spojence. Íránská rada dohlížitelů včera vyřadila bývalého šéfa Ahmadínežádova úřadu Esfandjára Rahíma Mašáího. Prezidentské volby budou v Íránu 14. června. Ahmadínežád už potřetí kandidovat nemůže. Podle kritiků se chce u moci udržet alespoň díky svým spojencům.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád je odhodlán protestovat proti diskvalifikaci svého spojence Esfandjára Rahíma Mašáího ze seznamu kandidátů pro červnové prezidentské volby. Zákaz Mašáího kandidatury chce projednat s nejvyšším duchovním vůdcem Íránu, ajatolláhem Alím Chameneím. Ten jako jediný může zvrátit rozhodnutí Rady dohlížitelů, která Mašáího vyřadila ze seznamu uchazečů o prezidentský úřad. 

„Podle mého názoru nebude s vůdcem žádný problém a já s ním budu o tomto tématu jednat až do posledního okamžiku. Věřím, že se problém vyřeší,“ řekl Ahmadínežád. 

Mašáího volební štáb dnes také oznámil, že se bude „všemi dostupnými zákonnými prostředky“ dožadovat u Rady dohlížitelů vysvětlení ohledně zamítnutí jeho kandidatury, chce tak dosáhnout revize tohoto rozhodnutí.

Íránské ministerstvo vnitra včera zveřejnilo listinu kandidátů pro prezidentské volby, na níž je osm kandidátů.