Jako ze Star Treku: NASA vyvíjí „replikátor“ jídla

Washington – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se rozhodl financovat vývoj 3D tiskáren na výrobu jídla. Tato zařízení připomínají replikátory známé ze sci-fi seriálu Star Trek.

NASA dal společnosti Systems & Materials Research Corporation (SMRC) grant 125 000 dolarů (dva a půl milionu korun) a šestiměsíční lhůtu na vyvinutí prototypu univerzálního syntetizátoru jídla. Výzkumem je pověřen strojní inženýr SMRC Anjan Contractor, který má zkušenosti s využitím technologie trojrozměrných tiskáren. A už má i propracovanou vizi 3D potravinových tiskáren, jejichž využití bude ovšem podle jeho představ mnohem širší.

Contractor sní o době, kdy bude takovým zařízením vybavena každá kuchyně a kdy bude 12 miliard obyvatel Země koncem tohoto století jíst nutričně přiměřená a na objednávku vyrobená jídla - syntetizovaná ze zásobníků prášků a oleje, které bude možné koupit v každých potravinách.

Jídlo z 3D tiskárny
Jídlo z 3D tiskárny

Využití této technologie by mimo jiné znamenalo i výrazné omezení mrhání s jídlem, protože prášky a oleje bude možné uchovávat až třicet let. Takže obsah každého zásobníku, ať už půjde o uhlovodany, proteiny nebo jiné základní stavební bloky, bude vždy zcela spotřebován.

Jídlo vydrží až 30 let

Grant NASA je určen na systém, který bude schopen produkovat jídlo pro astronauty vyslané do vesmíru na velmi dlouhé výpravy, jako například na Mars. „Dálkové vesmírné lety vyžadují skladovací životnost nejméně 15 let,“ říká Contractor. „Způsob, jakým na tom pracujeme, je, že všechny sacharidy, bílkoviny a makro a mikro živiny jsou v prášku. Odebereme veškerou vlhkost a v této formě to vydrží možná 30 let,“ vysvětluje.

Jídlo z 3D tiskárny
Jídlo z 3D tiskárny

Contractorovi pomohl k získání „zakázky“ od NASA jeho již existující koncept „tiskárny pizzy“, který vychází z „tiskárny čokolády“. Do sestavování „pizzareplikátoru“ se prý chce pustit během dvou týdnů.