Nejstarší evropská strana slaví kulatiny

Lipsko – Sto padesáté výročí vzniku nejstarší evropské politické strany – německé sociální demokracie (SPD) – přijelo do Lipska oslavit 1 600 hostů z 80 zemí. Kromě kancléřky Angely Merkelové nebo prezidenta Joachima Gaucka se slavnosti účastní kolem tří stovek vrcholných levicových politiků ze zahraničí – včetně francouzského prezidenta Françoise Hollanda. Oslav se zúčastnil i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek.

„Žádná jiná strana nedokázala vydržet tak dlouho, protože její hlavní požadavky zůstávaly a zůstávají stále aktuální - práva na svobodu a sociální spravedlnost,“ vyzdvihl SPD v úvodním projevu v koncertní budově Gewandhaus německý prezident Joachim Gauck. Podobně se o nejsilnější německé opoziční straně vyjádřil i jeho francouzský protějšek a předák francouzských socialistů François Hollande, podle něhož byly dějiny SPD vždy spojeny s hodnotami, jako je demokracie, svoboda a pokrok.

Joachim Gauck při projevu na shromáždění k výročí založení SPD
Zdroj: ČT24

Právě pokrok je podle Hollanda spojen také s obtížnými rozhodnutími, která však Němce dostala do popředí současné Evropy. „Sociální demokracie dostala Německo na čelo,“ složil Hollande hold bývalému kancléři Gerhardu Schröderovi a jím prosazeným nepopulárním reformám pracovního a sociálního trhu, z nichž dnešní Německo těží.

Ferdinand LassalleSPD založil jako Všeobecný německý dělnický spolek 23. května 1863 spisovatel a politik Ferdinand Lassalle. Svůj současný název nese od roku 1890. V poválečných dějinách z jejího středu vzešli tři němečtí kancléři, z nichž se oba žijící - Helmut Schmidt a Gerhard Schröder - slavnosti zúčastnili. Willy Brandt zemřel v roce 1992.


Merkelová v příspěvku pro dnešní vydání deníku Leipziger Volkszeitung nazvala SPD „bojovným a nepoddajným hlasem demokracie v Německu“. „Za tuto ne vždy dostatečně ohodnocenou službu pro naši zemi má SPD můj respekt a uznání,“ uvedla šéfka německých křesťanských demokratů (CDU), tradičních politických rivalů SPD.

/*json*/{"map":{"lat":51.337790686334,"lng":12.380390167236,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Politické formace mají dnes často jepičí život, vznikají a vzápětí zase zanikají v souvislosti s volebním cyklem. Oproti tomu sociální demokraté jsou desítky let spojeni s dějinami svých národů, mají programovou paměť a zkušenosti předávané mezi politickými generacemi. To je unikátní,“ řekl Sobotka a připomněl, že ČSSD je jen o 15 let mladší než SPD.

Video Telefonát Martina Jonáše
video

Telefonát Martina Jonáše