Syrská vláda se zúčastní ženevské konference

Damašek/Moskva - Syrská vláda chce být zastoupena na mezinárodní konferenci k Sýrii, která se má konat v červnu v Ženevě. Podle ruského ministerstva zahraničí Damašek se svou účastí v principu souhlasí. Opozice o své účasti jedná nyní v Istanbulu. Dosud své zapojení do dialogu s vládou podmiňovala odstoupením prezidenta Bašára Asada.

„Damašek je v principu připraven zúčastnit se mezinárodní konference, aby Syřané sami našli řešení“ současné krize, řekl Alexandr Lukaševič.

Rusko je tradičním spojencem Damašku a je proti tomu, aby řešení syrského konfliktu bylo určováno zvenčí. Na uspořádání konference v Ženevě se dohodlo s USA, avšak dosud nebylo jasné, zda na ní budou hlavní aktéři, tedy syrská vláda a opozice, vůbec zastoupeni.

Pokud Asad neodstoupí, jednat nebudeme, tvrdí opozice

O tom, zda se jednání zúčastní i opozice, právě probíhají jednání v Istanbulu. Dosud své zapojení do dialogu s vládou podmiňovala odstoupením prezidenta Bašára Asada.

Mluvčí opoziční koalice Luaj Safí dnes k informaci pocházející z Moskvy řekl, že opozice „chce toto prohlášení slyšet z úst Asadovy vlády“. „Chceme vědět, zda mají (vláda) v úmyslu opravdu jednat o přechodu k demokratické vládě včetně odstoupení Bašára Asada,“ řekl Safí. 

K účasti opozice na konferenci v Ženevě řekl, že „je vše zatím velmi nejasné a že Asadova vláda se dosud ke všem jasným návrhům o příštím uspořádání nebo plánech staví vyhýbavě“. „Rusové tvrdí, že vláda už má sestavenu vyjednávací skupinu. Ale nevíme, za jakých podmínek. Bude mít mandát vyjednávat o předání moci, nebo ne?“ tázal se Safí.

Boje v Kusajru
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Qusair Lens

Konferenci se říká Ženeva 2. Má navázat na loňské ženevské mezinárodní setkání, na němž se účastníci dohodli, že v Sýrii vznikne dočasná vláda, která zemi dovede do voleb. Otevřena ale zůstala otázka Asadova osudu - Damašek a jeho spojenci vytrvale odmítají řešit tuto otázku jinak než volbami. Asadův mandát vyprší příští rok a podle představ syrského režimu by Asad měl kandidovat ve volbách a Syřané sami rozhodnou, zda bude jejich prezidentem, nebo ne.

Termín konání druhé ženevské konference stále není jistý, což Lukaševič potvrdil. „Není jasné, kdo bude hovořit za opozici a jaké pravomoci bude mít,“ řekl. V izraelském tisku se objevila informace, že by se konference mohla konat 10. června.

Většina států Evropské unie je proti úplnému zrušení embarga na dovoz zbraní syrským povstalcům, o kterém by měli v rámci prodlužování sankcí vůči syrskému režimu rozhodovat ministři zahraničí EU na pondělním zasedání v Bruselu.

Video Telefonát Břetislava Turečka
video

Telefonát Břetislava Turečka

Většina zemí EU chce zrušit embrago na dodávky zbraní pro rebely

Platnost nynějších unijních sankcí vůči Sýrii vyprší 31. května, do kdy musí unie o nových sankcích rozhodnout. Na konci února EU sankce rozšířila o dodávky nebojového vojenského materiálu.

Jeden až dva státy jsou pro úplné zrušení embarga na dodávky zbraní. Zrušení embarga zatím otevřeně prosazovaly Británie a Francie. Některé země jsou pro automatické prodloužení nynějších sankcí na delší či kratší dobu. Největší skupina států je pro zachování embarga na dovoz zbraní s určitými dodatky, které by oproti nynějšímu stavu poskytly státům větší flexibilitu.

Syrský konflikt si vyžádal přes 90 000 mrtvých a do sousedních zemí před ním uprchlo asi 1,5 milionu lidí. Odhaduje se, že počet uprchlíků by do konce roku mohl dosáhnout 3,5 milionu.