KLDR je ochotna jednat o jaderném odzbrojení

Peking - Severní Korea vyjádřila ochotu obnovit rozhovory o jaderném odzbrojení, od nichž odstoupila v roce 2008. Zvláštní severokorejský vyslanec Čche Rjong-he při návštěvě Číny uvedl, že Pchjongjang je připraven zahájit dialog se všemi zainteresovanými stranami, současně však varoval, že mír na Korejském poloostrově není zaručen. Vicemaršál Čche je nejvyšším severokorejským představitelem, který navštívil Čínu od srpna 2012. Čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi předal dopis od severokorejského diktátora Kim Čong-una.

Vicemaršál severokorejské armády Čche Rjong-he, který přiletěl do Číny ve středu jako zvláštní vyslanec severokorejského vůdce Kim Čong-una, čínské hlavě státu řekl, že KLDR „je připravena podniknout pozitivní kroky k zajištění míru a stability na Korejském poloostrově“. „Severní Korea je ochotna společně se všemi zainteresovanými stranami řešit dané otázky prostřednictvím jednání, jako jsou například šestistranné rozhovory,“ prohlásil Čche při setkání s prezidentem. „Čína doufá, že všechny strany zachovají klid a umírněnost, budou usilovat o snížení napětí, obnovu šestistranných rozhovorů a o trvalý mír a stabilitu,“ uvedl čínský prezident. 

Návštěva Čchea v Pekingu podle všeho znamená obrat Severní Koreje na cestu diplomacie. Čche nicméně v Číně nezapomněl upozornit na přetrvávající napjatou situaci na Korejském poloostrově. „V současné době je situace na Korejském poloostrově a v severovýchodní Asii komplikovaná a mír není zaručen,“ řekl při setkání s čínským generálem Fan Čchang-lungem.

Čína je největším obchodním partnerem a nejbližším spojencem Pchjongjangu. Vztahy obou zemí ale ochladly poté, co Peking podpořil zpřísnění sankcí vůči KLDR v Radě bezpečnosti OSN po únorové třetí severokorejské nukleární zkoušce.


Severokorejský vyslanec se v Pekingu setkal také se členem stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny Liou Jün-šanem. Liou na schůzce podle čínských médií zdůraznil, že všechny strany by měly podporovat cíl, kterým je denuklearizace Korejského poloostrova, a vyzval KLDR k návratu k jednacímu stolu. Čche ocenil úsilí Číny při udržování míru a stability v oblasti a konstatoval, že KLDR „je ochotna přijmout návrh čínské strany a zahájit dialog se všemi zúčastněnými stranami“.

KLDR od šestistranných jednání o ukončení svého jaderného zbrojního programu, kterých se účastnily také Čína, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Spojené státy, jednostranně odstoupila v roce 2008.

Obě Koreje zůstávají de facto ve válečném stavu, protože korejská válka z let 1950–1953 byla ukončena pouze příměřím, nikoli řádnou mírovou smlouvou.