Vztahy Putina s Medvěděvem jsou prý dobré. Nečas se dnes setká s oběma

Moskva -  Medvěděv se dnes nechal slyšet, že jeho vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem jsou stále velmi dobré. Reagoval tak na spekulace o tom, že by měl podat demisi poté, co prezident pokáral vládu za to, že neplní dost rychle jeho předvolební sliby. Ve své návštěvě Ruska dnes pokračuje český premiér Petr Nečas, který se dnes setkal se svým protějškem Dmitrijem Medvěděvem, později odpoledne bude v černomořském letovisku Soči jednat i s prezidentem Vladimirem Putinem.

Medvěděv ujistil, že jsou s Putinem jedna ruka

„Měli jsme a stále máme (s Putinem) velmi dobré a přátelské vztahy. Kdyby tomu tak nebylo, pravděpodobně bychom měli nyní jinou vládu,“ řekl Medvěděv v rozhovoru pro ruskou státní televizní stanici NTV. Podobné, podle něj „nekonečné“ spekulace o nějakých demisích škodí vládě. Medvěděv současně ujistil, že se ale nebojí okamžiku, kdy bude muset odejít z čela vlády.

Také Putin v sobotu v televizní debatě s občany bagatelizoval rozdílnost názorů mezi ním a vládou. Naznačil nicméně, že nemá v úmyslu vyhovět výzvám k odvolání premiéra Medvěděva. „Nejsou žádné neshody mezi vládou a prezidentem,“ prohlásil Putin.

Putin s Medvěděvem si loni po čtyřech letech opět vyměnili křesla hlavy státu a předsedy vlády.

S Medvěděvem se Nečas shodl na investicích, za Putinem poletí do Soči

Česká republika vidí v Rusku podle premiéra Petra Nečase (ODS) velký prostor pro české investice, zároveň ČR uvítá ruské investice v Česku. Nečas to řekl při setkání se svým protějškem Dmitrijem Medvěděvem v rezidenci v Gorkách u Moskvy.

Nečase na cestě doprovází i ministr průmyslu Martin Kuba a asi 80 podnikatelů, kteří chtějí v Rusku uzavřít smlouvy za miliardy korun.

Zahraniční obchod mezi Českem a Ruskem v posledních letech roste. Podle nedávného vyjádření ministra Kuby má český vývoz do Ruska velký potenciál růstu, i když zatím do této země míří jen malá část celkového exportu. Čeští podnikatelé plánují během Nečasovy cesty uzavřít čtyři kontrakty v Petrohradu a jeden v Jekatěrinburgu. Návštěvy se účastní na 80 zástupců českých firem, které podnikají mimo jiné v oblasti strojírenství, energetiky, chemie, petrochemie, dopravy, úpravy vod, těžby a zpracování ropy, stavebnictví, elektrotechniky a zdravotnictví.


Později odpoledne bude v černomořském letovisku Soči Nečas jednat i s prezidentem Vladimirem Putinem, věnovat by se měl rozvoji hospodářských a kulturních vztahů i mezinárodním otázkám. Důležitým tématem bude i dostavba Jaderné elektrárny Temelín, o kterou se uchází i rusko-české konsorcium MIR.1200. „Je to horké téma ve spolupráci obou zemí. Lze očekávat, že Medvěděv i Putin budou českého premiéra přesvědčovat o přednostech ruské nabídky,“ myslí si Miroslav Karas. Dalším tématem bude i liberalizace vízového režimu.

Nečas: EU a Rusko usnadní vízový režim možná už v červnu

Dohoda mezi Evropskou unií a Ruskem o usnadnění vízového režimu by mohla být uzavřena na červnovém summitu EU a Ruska v Jekatěrinburgu. Agentuře Interfax to dnes řekl český premiér Petr Nečas, který je na návštěvě v Rusku. Jekatěrinburg bude vrcholné setkání hostit 3.
a 4. června. „Uzavření dohody o dalším ulehčení vízového režimu na summitu v Jekatěrinburgu považuji za možné, ale nejprve je třeba vyřešit otázku biometrických služebních pasů,“ citovala agentura předsedu české vlády. Interfax uvedl, že ruský stálý zástupce při EU Vladimir Čižov bude s evropskými diplomaty o vízových problémech v Bruselu jednat ještě před jekatěrinburským summitem.

Vládní speciál neopraven, Nečas bude po Rusku létat s podnikateli

Vládní speciál, kterému v neděli cestou z Prahy do Moskvy prasklo sklo v pilotní kabině, stále není opraven. Premiér Petr Nečas proto bude v cestě po Rusku pokračovat druhým vládním letadlem spolu s podnikatelskou delegací, program několikadenní cesty nebyl změněn, s opraveným letadlem se zatím počítá alespoň pro cestu delegace zpět do České republiky.

Video Telefonát Miroslava Karase
video

Telefonát Miroslava Karase

Telefonát Miroslava Karase

Telefonát Miroslava Karase po jednání