Pussy Riot nejsou žádné bojovnice za lidská práva, zopakoval Nečas v Rusku

Moskva – Český premiér dával najevo, že nadbytečná pozornost k tématu lidských práv může poškodit ekonomické vztahy Česka a Ruska. Těmito slovy komentovala rozhlasová stanice Rádio Svoboda některá vyjádření Petra Nečase během jeho pobytu v Moskvě - především to, že potvrdil své loňské výroky, podle nichž podpora dalajlamismu a punkerek Pussy Riot škodí českému exportu.

Podle Rádia Svoboda Nečas na setkání s ruskými novináři v budově českého velvyslanectví v Moskvě prohlásil, že členky ruské punkové skupiny Pussy Riot nejsou žádnými bojovnicemi za svobodu a lidská práva. Zneuctily pravoslavný chrám a byly za to - byť příliš přísně - potrestány. Novináři by podle něj neměli vytvářet falešné modly.

Šéfredaktor ruského opozičního listu Novaja gazeta Vitalij Jaroševskij při besedě připomněl Nečasův výrok z loňského září o tom, že podpora tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi či aktivistkám Pussy Riot může ohrozit český export. „Pan Nečas se zachmuřil, ale potvrdil své dřívější prohlášení,“ píše autor článku Michail Sokolov.

Karel Schwarzenberg k Nečasovým výrokům o dalajlam…Premiérova slova loni v září kritizoval i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Já s tím zásadně nesouhlasím, ale přiznávám, že pan premiér nikdy neměl velký zájem o lidská práva,“ řekl tehdy. „Mně smrdí tento postoj pro českého premiéra. Plný kaťata nejsou politika,“ podotkl také.


Další dotaz ruských opozičních novinářů se týkal hypotetického zákazu vstupu do Evropské unie, který by mohl být vyhlášen vůči ruským korupčníkům a lidem, kteří v Rusku porušují lidská práva. Nečas podle rozhlasové stanice prohlásil, že rozhodnutí podle vzoru takzvaného Magnitského zákona se nemohou přijímat na národní úrovni, ale koordinovaně ve všech zemích Evropské unie. Na námitku šéfredaktora rozhlasové stanice Kommersant-FM Konstantina Eggerta, že sankce proti Rusku může vyhlásit i jednotlivá země, Nečas podle Rádia Svoboda odpověděl, že česká vláda je pro ulehčení vjezdu Rusů do Evropy. „To v žádném případě nelze označit za odpověď na otázku,“ píše Rádio Svoboda.

Magnitského zákonem, který vystavuje sankcím ruské činitele zodpovědné za údajné porušování lidských práv, americký Kongres koncem loňského roku reagoval na kauzu ruského právníka a auditora Sergeje Magnitského, který v roce 2009 za nevyjasněných okolností zemřel ve vazební věznici. Magnitskij před smrtí upozorňoval na rozsáhlé případy defraudací v ruské státní správě a podle obhájců byl v cele ubit k smrti.


Český premiér pak řekl, že je pro respektování lidských práv, což dokázalo i jeho setkání s představiteli ruských neziskových organizací. Toto setkání se ale omezilo na krátkou formální besedu s několika ochránci lidských práv, kteří českému premiérovi vyprávěli o pronásledování nevládních organizací, a Nečas je politoval, píše Rádio Svoboda s odkazem na nejmenované svědky.

Rádio Svoboda připomíná, že bývalý český prezident Václav Havel stál o to, aby Česko přijímalo politické utečence, kteří se chtěli ukrýt před „pronásledováním Putinova režimu“. Petr Nečas na dotaz Rádia Svoboda řekl, že Česká republika speciální program pro přijímání politických emigrantů z Ruska nemá. Každý uprchlík může dokázat své právo na azyl individuálně.

„Celým svým chováním dával předseda české vlády najevo, že nadbytečná pozornost k tématu lidských práv může poškodit ekonomické vztahy Česka a Ruska. Kritika českého ministerstva zahraničí ani ochránců lidských práv nebyla marná,“ uvedlo Rádio Svoboda a poznamenalo, že šéf české vlády rok po smrti Václava Havla předvádí cynický přístup „trhy místo pravdy“: „Světová hospodářská krize a hledání odbytiště v Rusku, závislost na dodávkách ruského plynu, aktivní lobbování ruského režimu a vývoz korupce z Moskvy ničí principiální evropské stanovisko vůči dodržování lidských práv. Slovně proklamované principy nevydrží střet s realitou,“ usoudil komentátor Rádia Svoboda a dodal, že jedině veřejné mínění může přimět politiky, aby se chovali vůči Putinovi tak, jak se to líbí Evropanům, a ne jak to vyhovuje „Schröderovi, Berlusconimu a teď Nečasovi“. Bývalí šéfové německé a italské vlády Gerhard Schröder a Silvio Berlusconi jsou v Rusku považováni za Putinovy přátele, napomáhající prosazování ruských zájmů v EU.

Video Telefonát Milana Dvořáka
video

Telefonát Milana Dvořáka