Francii v úterý čeká první svatba homosexuálů

Paříž – Ve Francii se v úterý uskuteční první svatba homosexuálů poté, co 18. května vstoupil v zemi v platnost zákon umožňující osobám stejného pohlaví uzavírat sňatky a adoptovat děti. Ten ale rozdělil zemi víc než hospodářské a sociální škrty a Paříž v noci na dnešek zažila dosud nejtvrdší střety mezi jeho odpůrci a policií. Pravicové extremisty v ulicích metropole rozehnali až těžkooděnci a slzný plyn, vzduchem létalo kamení a lahve. Radikálové napadali i novináře a v poutech nakonec skončila stovka nejagresivnějších demonstrantů.

Obrovské protesty pokračují, i když schválení homosexuálních sňatků nezabránily. Demonstranti chtějí zastavit přijetí souvisejících zákonů. Podle organizátorů do ulic francouzské metropole vyšel milion lidí; výrazně nižší policejní odhad mluvil o 150 tisících, což je ale beztak vysoké číslo.

Video Reportáž Václava Černohorského
video

Reportáž Václava Černohorského

Opozice se chce svézt na vlně odporu veřejnosti vůči prezidentu Françoisi Hollandovi. Ta ale pramení spíš z jeho nepopulárních ekonomických reforem. Klesá ovšem i podpora nového zákona: podle posledních průzkumů sňatky gayů a leseb schvaluje 53 procent Francouzů.

Francie je už devátou zemí v Evropě a čtrnáctou na světě, která sňatky osob stejného pohlaví povolila. Stejně jako většina z nich nebrání ani adopcím.