Francouzská policie zatkla muže, který pobodal vojáka

Paříž - Ve Francii zadrželi dvaadvacetiletého muže, který je podezřelý ze sobotního útoku na hlídkujícího vojáka v pařížské čtvrti La Défense. Podle prokurátora Françoise Molinse byl útok nejspíš nábožensky motivovaný - muž si totiž před činem odříkával muslimskou modlitbu. Podle ministra vnitra se zatím nepotvrdilo, že by byl útočník vyznavačem radikálního islámu.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Remy de la Mauviniere

Útočník byl ráno předveden k výslechu v městečku La Verriere, které leží jihozápadně od Paříže. Jak uvedl prokurátor Molins, z dosavadních shromážděných důkazů vyplývá, že útočník jednal v souvislosti se svým náboženským vyznáním. Na záznamech z pouličních kamer těsně před činem bylo vidět, jak si 22letý muž odříkává muslimskou modlitbu. „To nás vede k závěru, že jednal na základě svého náboženského přesvědčení,“ uvedl prokurátor na tiskové konferenci.

„Kromě záběrů z průmyslových kamer byla údajně nejdůležitější stopou analýza DNA, kterou kriminalisti našli na odhozené tašce ve vestibulu metra, kde se útok odehrál,“ uvedl spolupracovník ČT v Paříži Jakub Kajtman.

Spojení s londýnskou vraždou vojáka není potvrzeno

Vyšetřování vede protiteroristické oddělení. Dle francouzských zdrojů se vyšetřovatelé budou snažit zjistit motivy činu a prostředí, v němž se muž pohyboval. Dle prvních zpráv jde o člověka, který měl tři nebo čtyři roky kontakty s kruhy vyznávajícími radikální islám. „Byl (policii) znám, ale nemůžeme mluvit o radikálním islamismu,“ sdělil ministr vnitra Manuel Valls. Žádné spojení s nedávným vražedným útokem na vojáka v Londýně podle něj zatím nebylo potvrzeno. „Jsem nadále velmi opatrný. Musíme zjistit více o jeho motivu, o jeho záznamech a o prostředí, v němž žil,“ dodal.

Policejní zdroj agentury Reuters k tomu uvedl, že podezřelý muž je policii znám v souvislosti s drobnějšími trestnými činy, jako jsou krádeže a držení střelných zbraní.

Policie v místě útoku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Remy de la Mauviniere

Útok se stal jen několik dní po podobném incidentu, při němž byl v Londýně brutálním způsobem zabit britský voják. V tom případě se útočníky, jimiž byli muslimští radikálové, podařilo zadržet na místě.

Již v den útoku francouzský list Le Parisien s odkazem na policejní zdroje uvedl, že podezřelý útočník byl muž severoafrického původu, pod bundou měl mít oblečení arabského stylu. Francie je přitom ve vysokém stupni pohotovosti kvůli obavám z útoků islamistů. Důvodem jsou vojenské intervence Francie v Mali, za které si země vysloužila výhrůžky od různých islamistických skupin, především od teroristické organizace al-Káida.

Zraněný voják Cédric Cordier zůstává v nemocnici.

Video Policie zatkla podezřelého z útoku na vojáka
video

Policie zatkla podezřelého z útoku na vojáka

Policie zatkla podezřelého z útoku na vojáka

29.5.2013, Z12

Telefonát Jakuba Kajtmana