Britové informovali šéfa OSN o dalších případech užití chemických zbraní v Sýrii

Damašek/Moskva – Británie zaslala generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi dopis, ve kterém informuje o třech dalších případech údajného použití chemických zbraní syrskou vládou. Rada OSN pro lidská práva dnes přijala rezoluci, v níž odsuzuje zapojení cizích ozbrojenců do bojů v Sýrii po boku vládních sil prezidenta Bašára Asada. Syrská opozice podmiňuje účast na ženevské konferenci závazkem, že Asad se vzdá vlády.

O chemických útocích se v Sýrii hovoří od března. Podle opozice byly tyto zbraně použity nejméně na dvou místech, armáda tvrdí, že pouze v oblasti Aleppa. Z chemických útoků se obě strany obviňují navzájem. Damašek do země zatím nepustil experty OSN, kteří chtějí všechna podobná podezření prověřit.

Britové teď zaslali šéfovi OSN dopis, ve kterém informují o dalších třech údajných případech užití chemických zbraní. Britský velvyslanec při OSN Mark Lyall Grant oznámil, že nové poznatky odeslal OSN minulý týden. „Nadále předáváme generálnímu tajemníkovi OSN a šéfovi jeho vyšetřovacího týmu všechny informace, jakmile je dostaneme,“ upozornil britský diplomat.

Ruský protiletecký systém S-300
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/SERGEI ILNITSKY

Moskva hodlá dodržet své dřívější závazky a dodá syrskému režimu protiletadlové rakety S-300. Řekl to nejmenovaný ruský zdroj obeznámený s dodávkami zbraní do Sýrie. Podle něj zatím režim prezidenta Bašára Asada žádné rakety S-300 nemá.

Vyspělé obranné systémy S-300, schopné zasáhnout útočné rakety či letouny nepřítele, se staly předmětem vzrušených debat mezi Moskvou a Západem. Spojené státy a země NATO proti dodávce moderních zbraní režimu Bašára Asada opakovaně protestovaly, Izrael upozornil, že bude na tuto dodávku reagovat, protože se raketami cítí být ohrožen.

Rusko naopak tvrdí, že dodávka moderních protiraket je stabilizační, jelikož odradí potenciálního zahraničního útočníka od případné intervence.

Zdroj z ruské zbrojní exportní firmy Interfaxu řekl, že Moskva své smluvní závazky dodrží. „Rakety S-300 do Sýrie budou odeslány, i když dodávka zbraní zákazníkovi ještě zahájena nebyla,“ uvedl. Dodal, že navzdory tvrzení některých západních médií zatím Asadův režim žádné baterie raket S-300 nemá.

Jednání syrské opozice v Istanbulu
Zdroj: ISIFA
Autor: Xinhua/Sipa USA

Rebelové kritizují exilovou opozici

Povstalci bojující proti Asadově armádě dnes ostře kritizovali exilovou opoziční koalici. Podle jejich prohlášení tato koalice, která jedná od minulého pátku v Istanbulu, nedokáže zastupovat opoziční síly v Sýrii.

Koalice měla původně rokovat jenom do neděle, ale jednání stále pokračují. Ani po šesti dnech se neshodla na přijetí nových členů, nerozhodla o svém novém vedení a nevyjasnila ani své zastoupení na chystané mezinárodní konferenci, která by se měla k situaci v Sýrii sejít v červnu v Ženevě.

„Tento negativní vývoj umožňuje zasahování regionálních a dalších zahraničních sil (do dění v Sýrii) bez ohledu na vůli národa,“ tvrdí se v prohlášení, pod nímž je podepsáno Revoluční hnutí. Tato organizace požaduje, aby nejméně polovinu vedení opoziční koalice tvořili lidé „spjatí s revolucí“.

Vláda do Ženevy přijede, reprezentace opozice zůstává nejistá

Dle stanice BBC je to velmi zřejmý důkaz roztříštěnosti opozičního vedení v době, kdy se USA s Ruskem snaží dovést do Ženevy k jednacímu stolu zástupce Damašku a jeho oponentů. Syrská vláda už účast přislíbila, ale v tom, kdo bude zastupovat opozici, stále není jasno.

Situaci komplikuje úterní rozhodnutí Evropské unie neprodloužit zbrojní embargo proti Sýrii. Znamená to, že země EU, které budou chtít začít opozici vyzbrojovat, tak mohou učinit individuálně. Většina z nich se k tomu ale nyní nechystá a chce vyčkat na výsledek ženevských jednání. Politici musejí vyjasnit problém, komu by byly zbraně posílány a kdo by garantoval, že se nedostanou do rukou například islámských radikálů.

Boje v Kusajru
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Qusair Lens

Rada OSN pro lidská práva přijala rezoluci, v níž odsuzuje zapojení cizích ozbrojenců do bojů v Sýrii po boku vládních sil prezidenta Bašára Asada. Jde tak zřejmě o narážku na hnutí Hizballáh, které podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse vyslalo do Sýrie už 3000 až 4000 bojovníků.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová: „Důrazně odsuzujeme nedávné prohlášené Hasana Nasralláha, které potvrzuje aktivní roli ozbrojenců Hizbaláhu v bojí o Kasajr i v dalších částech Sýrie. Jde o nepřijatelnou a nebezpečnou eskalaci situace v Sýrii.“

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun: „Jsem velmi znepokojený, že se konfliktu zapojili bojovníci z Hizaballáhu. Mým naléhavým poselstvím je okamžité zastavení bojů. Okamžitě musí začít politický dialog.“


Rusku se nelíbí rezoluce kvůli Kusajru

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ostře kritizoval rezoluci i proto, že text odsuzuje syrskou vládu za nasazení těžkých zbraní do bojů o město Kusajr. Lavrov považuje rezoluci za jednostrannou. Označil ji za „nezdravou“ a za faktor, který zkomplikuje přípravu mezinárodní konference k Sýrii.

Boje o Kusajr trvají přes týden a kromě syrské armády tam bojují také členové libanonského šíitského Hizballáhu. Mají už v rukou 80 procent města a snaží se dobýt jeho zbytek. Podle dnešních zpráv tam Hizballáh nasadil svůj speciální oddíl a za syrskou armádu bojuje republikánská garda, která je lépe vycvičena než běžní vojáci. „Z příprav je možné usuzovat na to, že připravují rozsáhlou ofenzivu,“ citovala dnes agentura AFP mluvčího exilové opozicie Ramího Abdar Rahmána. Ráno severní a západní část města bombardovala syrská letadla.

Kusajr leží v provincii Homs a vede jím důležitá spojnice mezi Sýrií a východním Libanonem a také Damaškem a syrskými pobřežními oblastmi, v nichž žije mnoho alávitů, tedy příslušníků vládnoucí šíitské komunity.