Z věznice se proboural pěti dveřmi, teď je znovu polapen

Paříž - Po šesti týdnech dopadla francouzská policie Rédoina Faida, který v dubnu pozoruhodně uprchl z věznice Sequedine u Lille. Použil trhavinu, kterou zlikvidoval několikery dveře. Nakrátko také zajal čtyři rukojmí. Policie ho zatkla v hotelu jihovýchodně od Paříže, kde několik dní bydlel s komplicem. Faid je recidivista, v minulosti byl ve vězení za loupeže, naposledy za vraždu policistky.

Francouzská policie po šestitýdenním pronásledování zatkla v noci na dnešek recidivistu, který v dubnu uprchl z přísně střežené věznice. Čtyřicetiletý Redoin Faid nebyl za mřížemi žádným nováčkem. V 90. letech spáchal tři loupeže, ukrýval se pak ve Švýcarsku a Izraeli. Jenže v roce 1998 byl zatčen a odsouzen na 30 let. 

Když si odseděl třetinu, dostal se na svobodu. Tehdy napsal autobiografickou knihu Lupič aneb Z předměstí k velkému zločinu, kde popsal svou dosavadní kriminální kariéru. Stal se celebritou, vystupoval dokonce v televizi. 

Rédoine Faid
Rédoine Faid

Jenže v roce 2010 oprášil své staré řemeslo a opět se vydal na dráhu zločinu. Zavraždil městskou policistku, a mířil tak znovu do vězení. Po třech letech měl ale zřejmě vězeňského života dost. Zosnoval proto plán útěku. 

Nastražil výbušniny a odpálil patery dveře, se zbraní v ruce zajal pět lidí, z toho čtyři byli dozorci, a z vězení nakonec pláchl. Podle policie si útěk pečlivě naplánoval. Vyšetřovatelé se teď snaží zjistit, zda mu někdo pomáhal. Ministerstvo vnitra navíc prověřuje, zda ostraha věznice Sequedin nepochybila.

Video Francie dopadla mezinárodně hledaného gangstera
video

Francie dopadla mezinárodně hledaného gangstera