Fronty na chleba – půl milionu Britů potřebuje potravinovou pomoc

Londýn  Britské charitativní organizace upozorňují, že na potravinové pomoci je závislých už víc než půl milionu lidí a jejich počet stále roste. Obrátily se na politiky, aby znovu zvážili nedávné změny v systému sociálních dávek. Rozdělování sociálních dávek v Británii se nelíbí ani Evropské komisi. Podle ní systém diskriminuje občany jiných zemí unie.

V Británii musí tisíce lidí čekat ve frontě na potraviny – hlavně kvůli ekonomické recesi a změně systému sociálních dávek. „Viděli jsme hodně změn, hlavně takových, kdy lidi o dávky přišli, nebo je dostávají se zpožděním, toho je poslední dobou strašně moc. Hodně lidí sítem sociální pomoci propadne,“ říká dobrovolník z charity John Williams.

Potravinovou pomoc teď potřebuje půl milionu Britů. Jejich počet ale stále roste. Některé rodiny jsou na tom tak špatně, že mají množství potravin i porce přesně rozpočítané. „Dostali jsme se do takového stavu, kdy jsem dětem musela říct: Podívejte, tohle máme na dnešek. Můžete si to sníst teď nebo později, ale nic dalšího nebude,“ vypráví Rosie Cooperová.

Charity žádají změnu pravidel

Politici jakoukoliv souvislost mezi změnami sociálního systému a nárůstem chudoby odmítají. Zpráva vypracovaná britskými charitami, se kterou jdou za poslanci a vládou, ale tvrdí, že úspory a snaha zabránit podvodům zašla příliš daleko. „Omezení dávek je jeden z faktorů, ale velkou roli hrají taky problémy při vyplácení dávek – například jejich bezdůvodné zpoždění nebo sankce udělované neprávem,“ říká Chris Johns z charity Oxfam. Charity po politicích žádají aspoň důkladné přešetření situace. 

Vláda poukazuje na to, že každý dospělý Brit vyhodí ročně do popelnice jídlo za 420 liber, což je skoro polovina všech potravin vypěstovaných v Británii. Celková hodnota takto zbytečně zničených potravin se odhaduje na 20 miliard liber.


Charity se snaží vyhazování jídla zabránit a otevírají takzvané potravinové banky – každý do nich může přinést jídlo, které nestihne spotřebovat a musel by ho vyhodit.

Charity rozdělují Britům základní potraviny
Charity rozdělují Britům základní potraviny

Unii se nelíbí britský přístup k cizincům

Británie se ale dostala do potíží i kvůli systému pro vyplácení sociálních dávek cizincům. Už v roce 2011 jí Evropská komise nařídila, aby ukončila praxi, kdy požaduje po cizincích z jiných unijních států absolvování testů pro žadatele o povolení k trvalému pobytu, pokud chtějí mít přístup k řadě sociálních výhod včetně podpory v nezaměstnanosti.

Konzervativní vláda premiéra Davida Camerona však na zkouškách trvá. Usiluje o snížení veřejného dluhu a zároveň se snaží reagovat na znepokojení obyvatel kvůli imigraci a zneužívání britského sociálního systému. „Žádáme Británii, aby změnila svůj test pro povolení k pobytu, protože jde o diskriminaci jiných občanů EU na našem vnitřním trhu,“ řekl zdroj z Bruselu.

Video Telefonát Jana Jůna
video

Telefonát Jana Jůna