Kvůli zabitému veliteli odmítá Taliban mírová jednání

Islámábád - Pákistánská frakce islamistického hnutí Taliban v reakci na smrt jednoho ze svých nejvýznamnějších činitelů nepovede mírová jednání s novou vládou v Islámábádu. Hnutí dnes smrt svého druhého nejvyššího velitele Valího Rahmána potvrdilo a zároveň zvolilo jeho nástupce.

Mluvčí pákistánského Talibanu Ehsanulláh Ehsan řekl, že po Rahmánově smrti stahuje Taliban svou nabídku na jednání s vládou. Důvodem je přesvědčení povstalců, že i vznikající pákistánská vláda schvaluje americké nálety. Nastupující premiér Naváz Šaríf přitom nálety během předvolební kampaně odsuzoval a sliboval, že se o mírové rozhovory zasadí.

Středeční nálet byl prvním útokem amerických bezpilotních letounů od 11. května, kdy byly v Pákistánu všeobecné volby.

Podle pákistánských bezpečnostních složek přišel Rahmán společně s dalšími čtyřmi ozbrojenci o život při náletu v kmenovém území Severní Vazíristán. Pohřben byl nedaleko místního střediska Miranšáhu.

„Valí Rahmán byl vážený a vyzrálý muž, jeho smrt by mohla zmařit vyhlídky na očekávanou mírovou iniciativu nové vlády,“ předpověděl jeden z pákistánských činitelů. Bílý dům Rahmánovu smrt nepotvrdil v souladu se svou dlouhodobou politikou o útocích bezpilotních letadel neinformovat.

Rahmán se měl stát nástupcem velitele pákistánského Talibanu Hakímulláha Mahsúda. Ve středu večer se sešel výbor, aby vybral Rahmánova následovníka. Stal se jím osmatřicetiletý Chán Saíd, který byl Rahmánovým zástupcem. Prý se podílel mimo jiné na plánování útoku na pákistánskou námořní základnu v Karáčí, při němž v roce 2011 zahynulo 18 lidí, a na osvobození téměř 400 radikálů z věznice v roce 2012.