Byla to poprava, tvrdí otec mladíka zastřeleného agenty FBI

Moskva - Otec Ibragima Todaševa, kterého během výslechu zastřelili agenti FBI, požaduje jejich odsouzení. Podle něj to jsou banditi, kteří po osmihodinovém výslechu „popravili“ neozbrojeného mladíka sedmi kulkami. FBI Todaševa vyšetřovala kvůli stykům s bratry Carnajevovými, podezřelými z útoku na Bostonský maraton.

Podle FBI zastřelili její agenti 27letého Ibragima Todaševa během výslechu v jeho bytě na Floridě, protože náhle napadl jednoho z agentů. Představoval „bezprostřední hrozbu“, a tak musel být zabit v nutné sebeobraně. Podle médií prý vytáhl na jednoho z agentů nůž poté, co se přiznal k trojnásobné vraždě.

Abdulbaki Todašev ale dnes na tiskové konferenci v Moskvě prohlásil, že jeho syn „stoprocentně“ nebyl ozbrojen, když byl zasažen sedmi kulkami. Má podezření, že jeho syn byl úmyslně zlikvidován, aby byl umlčen. „Chci spravedlnost. Chci, aby se případ vyšetřil a aby ti lidé (agenti FBI) byli souzeni podle amerických zákonů. To nejsou agenti FBI, ale banditi. Nemohu je nazvat jinak. Musí být souzeni.“

Abdulbaki Todašev ukazuje fotografie svého mrtvého syna
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Novinářům ukázal i 16 fotografií poloobnaženého synova těla v márnici se zašitými načervenalými ranami na těle, ruce a hlavě. Na jedné z fotografií, jejichž pravost nebylo možné ověřit, bylo vidět, že jedna z kulek zasáhla mladíka do zátylku. „To není střela, která se vypálí v sebeobraně. To je střela, kterou se popravuje,“ prohlásil.

Todašev připustil, že syn, který se věnoval bojovým sportům, se znal s Tamerlanem Carnajevem. Chodili totiž do stejné tělocvičny v Massachusetts, než se syn přestěhoval na Floridu. „Blízcí přátelé“ však prý nebyli.

Todašev se prý těsně před smrtí přiznal k trojnásobné vraždě, spáchané v Bostonu v září 2011. Do zločinu byl údajně zapleten i hlavní podezřelý z bostonského atentátu Tamerlan Carnajev.

Tamerlan Carnajev je podezřelý, že se svým bratrem Džocharem spáchal 15. dubna bombové útoky na Bostonský maraton, které si vyžádaly tři mrtvé a 264 zraněných. O čtyři dny později zahynul při přestřelce s policií, zatímco Džochar vyvázl se zraněním a čeká na soud, který jej může poslat do cely smrti.