Soud s kebabovými vrahy přijde nejméně na půl miliardy

Berlín - V přepočtu nejméně půl miliardy korun bude Německo stát nynější proces se členkou neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí (NSU) Beate Zschäpeovou a čtyřmi jejími údajnými podporovateli. Soud v Mnichově začal v květnu a má trvat nejméně do ledna 2014. Očekává se však, že se protáhne možná až na dva roky, což by ho ještě prodražilo.

Ještě před zahájením procesu zaslalo Spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe vrchnímu zemskému soudu v bavorské metropoli podle magazínu Der Spiegel odhad nákladů, které vyčíslilo na zhruba 20 milionů eur. Zahrnuty jsou v nich honoráře pro obhájce obžalovaných a tlumočníky, finanční náhrady pro svědky a znalce nebo úhrady za cestovné a ubytování. Jen platby pro více než 80 vedlejších žalobců z řad příbuzných obětí prokuratura v tajném sdělení odhadla na 13 milionů eur (335 milionů Kč).

Podle Spiegelu ponese veškeré náklady nejprve Bavorsko, kterému je poté uhradí německý stát. Pokud bude Zschäpeová a čtveřice údajných pomahačů NSU odsouzena, mělo by zaplacení těchto výdajů přejít na ně. Der Spiegel ale považuje za prakticky vyloučené, že by takovou částku byli schopni uhradit. Zůstane tak zřejmě na krku daňovým poplatníkům.

V německém procesu století, jak o něm mluví místní média, čelí Zschäpeová a ostatní obvinění obžalobě mimo jiné z podílu na deseti vraždách, bombových útocích, z vytvoření teroristického spolku a z jeho podpory. Hlavní obžalovanou je osmatřicetiletá Zschäpeová, jediná žijící členka NSU. Podzemní organizaci, kterou ještě tvořili Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, jsou připisovány vraždy devíti přistěhovalců a jedné policistky v letech 2000 až 2007, dva atentáty v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004 a 15 přepadení bank, jimiž svou kriminální činnost údajně financovali. Mužská část neonacistické buňky spáchala v listopadu 2011 před hrozícím zatčením sebevraždu, Zschäpeová se o čtyři dny později sama vydala úřadům. S vyšetřovateli ale nespolupracuje a zatím mlčí i před soudem. Pokud bude uznána vinou, hrozí jí až doživotí.