Bilance „tureckého jara“: Tři mrtví a čtyři tisíce zraněných

Istanbul/Ankara – Tři mrtvé a čtyři tisíce raněných si už vyžádaly týden trvající nepokoje v desítkách tureckých měst. Zatím poslední obětí je policista, který podlehl zraněním utrpěným při zásahu v přímořském městě Adana na jihu země; zranil se nešťastnou náhodou, když při zásahu proti demonstrantům spadl do podjezdu, který byl ještě ve stavbě. Podle vládních zdrojů utrpěly při nepokojích zranění desítky policistů.

Největší protesty se v noci na dnešek tradičně konaly ve dvou největších městech. V Istanbulu byly poměrně klidné, lidé nadále zůstávají v istanbulském parku Gezi, kde kontroverzní developerský plán celou vlnu protestů odstartoval. V metropoli Ankaře opět došlo na potyčky s policií, která tisíce demonstrantů házejících kameny rozháněla slzným plynem a vodními děly. Ve východotureckém Tunceli několik set demonstrantů postavilo barikády na hlavní třídě, policie znovu odpověděla vodními děly. V Izmiru zatkla dvě desítky lidí kvůli údajnému podněcování protestů přes sociální sítě.

Podle tureckého tisku zadržují úřady desítky lidí, včetně 11 cizinců, vesměs turistů, proti kterým se chystá obvinění z podněcování nepokojů. Mezi zatčenými jsou údajně čtyři Američané, dva Britové, Francouz, Ind a Řek.


Dnes se z návštěvy severoafrických zemí do vlasti vrací premiér Recep Tayyip Erdoğan, od něhož protestující žádají omluvu za jeho znevažující výroky na adresu demonstrantů. Během protestů zazněly i výzvy k premiérově demisi. Místopředseda vládní islámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Hüseyin Çelik se dnes snažil situaci ještě více zklidnit prohlášením, že vláda rozumí obavám protestujících a přijme opatření k jejich zažehnání. Také vyzval stoupence AKP, aby nejeli Erdoğana vítat na letiště a situaci ještě více nevyhrocovali.

Video Turecko má za sebou další den protivládních protestů
video

Turecko má za sebou další den protivládních protestů

Turecko má za sebou další den protivládních protestů

12:00 6.6.

Telefonát Lucie Yakut

Demonstranti už zformulovali i další požadavky. Kromě Erdoğanovy omluvy a demise chtějí rezignaci policejních šéfů Istanbulu, Ankary a dalších měst, propuštění osob zadržených v souvislosti s protesty, posílení svobody projevu a zastavení plánů na realizaci kontroverzního developerského projektu v centru Istanbulu.

Stavět se bude, vzkázal Erdoğan

Premiér Erdoğan před návratem z Tuniska ujistil, že vláda neustoupí od stavebních projektů v centru Istanbulu, kvůli nimž protesty původně začaly. Prohlásil, že demonstranti se nechali zmanipulovat teroristickými skupinami. Kritizoval také osoby, které se zapojily do násilností. „Projekt pro náměstí Taksim sjednocuje historii s přírodou a v Istanbulu díky němu vznikne krásné prostředí,“ řekl. Na místě Atatürkova kulturního střediska, které má být v rámci projektu zbouráno, prý vznikne opera a kolem budou vysázeny stromy.

/*json*/{"map":{"lat":41.037784957415,"lng":28.986632823944,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":41.038068194717,"lng":28.986107110977,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/