Britská vláda se omluvila za mučení Keňanů a slíbila odškodné

Londýn – Britská vláda se dnes omluvila za mučení povstalců v Keni v 50. letech. Tehdy byla tato země britskou kolonií. Po povstání Mau Mau zemřely tehdy desítky tisíc keňských povstalců, na 160 tisíc Keňanů skončilo v internačních táborech, kde museli snášet kruté podmínky. Britská vláda teď slíbila obětem mučení odškodné.

Zdroj: ISIFA Autor: Three Lions/Getty Images

Britská vláda slíbila odškodnění 5 200 keňských veteránů, ti mají dohromady dostat 20 milionů liber. Dohoda o mimosoudním urovnání s oběťmi mučení během povstání Mau Mau byla ohlášena ve středu v Nairobi keňským právníkem. Dnes ji potvrdil v britském parlamentu ministr zahraničí Willam Hague. 

„Britská vláda uznává, že Keňané se stali oběťmi mučení a dalších forem špatného zacházení z rukou koloniální správy,“ prohlásil ministr zahraničí William Hague v parlamentu a vyjádřil „upřímné politování britské vlády“ nad přešlapy minulosti. 

  • Keňané v britském internačním táboře
    Keňané v britském internačním táboře autor: Bert Hardy/Getty Images, zdroj: Isifa
  • Britové zatýkají členy hnutí Mau Mau
    Britové zatýkají členy hnutí Mau Mau autor: Popperfoto/Getty Images, zdroj: Isifa

Hnutí Mau Mau v 50. letech založil keňský kmen Kikujů, jeho přívrženci bojovali proti britské nadvládě. V letech 1952 až 1960 útočili povstalci na britské cíle, vyvolali mezi bílými osadníky paniku a znepokojili i vládu v Londýně. Při bojích Britů s povstalci tehdy zemřely desítky tisíc lidí, 160 tisíc Keňanů skončilo v internačních táborech. Mezi nimi byl například dědeček dnešního amerického prezidenta Baracka Obamy.   

Keňa vyhlásila nezávislost na Británii v roce 1963 a jejím prvním prezidentem se stal následujícího roku Jomo Kenyatta, který byl účastníkem povstání Mau Mau.


Londýn tři roky blokoval snahy veteránů hnutí vypořádat se s Británií soudní cestou. Po loňském rozhodnutí soudu se o odškodné přihlásilo na 8 000 lidí. Většina z nich tvrdila, že ačkoli nebyli ozbrojeni, byli vystaveni mučení třeba za to, že povstalcům dávali jídlo.