Labe a Dunaj dál hrozí; Maďarsko se připravuje na nejhorší

Berlín/Bratislava/Vídeň/Budapešť - Povodňová vlna postupuje po Labi na sever Německa a nechává za sebou rozsáhlé škody. Nejnovější předpovědi naznačují, že Labe by na severu mohlo kulminovat na nižších hodnotách, než se dosud předpokládalo. Rozbouřený živel si v Německu zatím vyžádal nejméně sedm obětí a v Rakousku pět. U našich jižních sousedů se mezitím situace zklidnila, stejně jako v Bratislavě, kde hladina Dunaje začala po včerejší kulminaci klesat. Naopak v Maďarsku je situace kritická - premiér Viktor Orbán varoval obyvatele před povodní, jakou Maďarsko dosud nezažilo.

NĚMECKO se bojí praskajících hrází


Po Sasku se na vzedmuté Labe připravují další spolkové země, které leží dále po řece. V Braniborsku a Dolním Sasku jsou protipovodňové práce v plném proudu. V Mühlbergu u hranic se Saskem by povodňová vlna měla svého vrcholu dosáhnout v průběhu dne. Dopoledne zde měřicí stanice hlásila 9,89 metru, při ničivé povodni v roce 2002 zde Labe dosáhlo bez dvou centimetrů deseti metrů.

Situace je napjatá i v Sasku-Anhaltsku. Hladina Sály v Halle sice stále klesá, vývoj ve městě je ale podle krizového štábu nadále vážný. V Magdeburku už hladina Labe překonala výšku záplav z roku 2002. Země hlásí v souvislosti s povodní smrt seniora - ve čtvrtek večer ho zachytil vůz převážející pytle s pískem. Předtím zemřeli dva lidé při budování hrází, Německo tak v souvislosti s povodní hlásí nejméně sedm mrtvých.

Podle zpravodaje ČT v Německu Martina Jonáše děsí Němce stav některých protipovodňových hrází. Jedna z nich se protrhla u města Wittemberg a přinutila k evakuaci dva tisíce lidí.

V Sasku již Labe svého maxima dosáhlo, v Drážďanech hladina ve čtvrtek dlouho setrvávala na úrovni 8,76 metru, dnes ráno zde byla situace stabilní a řeka poklesla o takřka 20 centimetrů.

Obyvatelé Dolního Saska s ohledem na nejnovější vývoj proti proudu doufají, že nynější povodeň nedosáhne takové zkázy, před jakou úřady ještě před dvěma dny varovaly. V obzvláště ohroženém městečku Hitzacker se podle nejnovějších propočtů čeká kulminace v úterý a ve středu na 7,65 metru. To je o 1,15 metru níže, než vodohospodáři uváděli před dvěma dny.

V Bavorsku, které sužoval rozvodněný Dunaj, se začíná s úklidem a obnovováním přerušených dopravních tepen. Od dnešního dne například v jednom pruhu funguje dálnice A92 mezi Deggendorfem a Plattlingem, nesjízdné ale dál zůstávají přivaděče ve směru na Pasov a Řezno.

V Německu již začalo sčítání škod. Spolková ministryně zemědělství Ilse Aignerová předběžně odhaduje ztráty farmářů a rybářů na 173 milionů eur (přes 4,4 miliardy korun). Vyčísleny zatím nejsou škody, které živel napáchal na domech a infrastruktuře.

SLOVENSKO: Bratislava si oddychla, Komárno volá o pomoc


Dnes ráno ukazoval vodočet v Bratislavě 10,10 metru. Voda ve městě dál klesá a stejnou tendenci hlásí hydrologové i z okrajové čtvrti Devín v západní části města, kde byla situace kvůli velké vodě nejvážnější. Oblast je od středy kvůli zatopeným silnicím nepřístupná pro veřejnou dopravu. Vojáci zajišťují aspoň kyvadlovou dopravu na korbách nákladních aut.

Přívalu vody čelí také oblasti u Dunaje, které leží níže od Bratislavy a kde stále platí nejvyšší výstraha před povodněmi. V Komárnu hladina řeky překonala 8,6 metru, tedy trojnásobek normálu, a vystoupila výš než před 11 lety. Hydrologové neočekávají, že Dunaj na jihu země vystoupá na vyšší úroveň než v Bratislavě. „Město svolává dobrovolníky, aby plnili pytle s pískem a pomohli navýšit protipovodňové hráze. Na jih už míří vojáci, kteří zasahovali při kulminaci Dunaje v Bratislavě,“ uvedl zpravodaj ČT na Slovensku David Miřejovský. Obec Chľaba je už odříznutá od okolí.

V Komárnu i Štúrovu by měl Dunaj kulminovat o víkendu, hladina řeky by neměla překročit značku devíti metrů.

Stejně jako v roce 2002 ani nyní ničivé povodně slovenskou metropoli výrazněji nezasáhly. Úřady nemusely přistoupit ani k hromadné evakuaci obyvatel. Své domovy preventivně opustilo jen několik desítek lidí z nejohroženějších lokalit.

Devín, který leží u soutoku Dunaje a Moravy, je při povodních tradičně nejvíc vystaven náporu vody. Dvě desítky obyvatel z nejohroženějších části Devína úřady preventivně evakuovaly. Stejný počet lidí opustil zahradní chatky a domy v jiné části města, kde by je mohla ohrozit voda prosakující z Dunaje.

Vysoký stav vody, který v Bratislavě překonal jedenáct let starý rekord 991 centimetrů, vyvolal záplavovou turistiku. Navzdory varování úřadů se mnoho lidí snažilo dostat co nejblíže k rozbouřenému Dunaji ve snaze zvěčnit velkou vodu. Vyskytly se prý i pokusy prodat části rozebraných zábran ve sběru.

MAĎARSKO čeká nejhorší povodeň v historii, všichni se mají zapojit do stavby bariér


Voda zaplavuje oblasti severně od Budapešti
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Balazs Mohai

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes prohlásil, že Maďarsko čelí nejvážnějším záplavám v historii a mělo by se připravit na nejhorší. Rozvodněný Dunaj na severovýchodě země u hranic se Slovenskem již překonal maxima z povodně v roce 2002. Každou hodinu hladina stoupá o 10 centimetrů. Orbán už vyzval všechny obyvatele země, aby se zapojili do budování protipovodňových bariér. Ráno Dunaj v obci Nagybajcs překonal hranici 879 centimetrů, což je čtyři centimetry nad maximem z roku 2002.

Největší úsilí záchranářů, hasičů a dobrovolníků se zaměřilo na kritický úsek Mosonského Dunaje, což je maďarské rameno evropského veletoku, které se od hlavní části řeky odděluje nedaleko trojmezí u hranic s Rakouskem a Slovenskem.

V metropoli se nejvyšší stav očekává v pondělí, kdy by měla voda vystoupat na 895 centimetrů. Podle vodohospodářů by to bylo o 35 centimetrů více než rekordní úroveň z roku 2006. K nasazení je připraveno 9 600 vojáků. Protipovodňová ochrana města by měla i podle nových propočtů stačit. Budapešť už uzavřela 40 protipovodňových vrat.

Video Telefonát Martina Jonáše
video

Telefonát Martina Jonáše

Telefonát Martina Jonáše

7.6.2013

Telefonát Gregora Martina Papucseka

Maďarsko čeká největší povodeň v historii

Situace na Slovensku a v Německu

RAKOUSKO: Dunaj se umoudřil už i na východě


V Rakousku se Dunaj uklidnil i na východě země, kde ve čtvrtek hladina setrvávala na svém vrcholu a někde dokonce ještě stoupala. Záchranáři ve Vídni v noci dokončili evakuaci 130 britských turistů, převážně seniorů, a 30 členů posádky z výletní lodi Filia Rheni, která od soboty nouzově kotvila na jednom z vídeňských předměstí. Po šesti dnech se tak lidé dostali zpět na pevninu.

Přestože hladiny vodních toku už klesají a na západě i východě země je v plném proudu úklid, všechna nebezpečí ještě zažehnána nejsou. Úřady v Tyrolsku a Salcbursku upozorňují na možné přívaly z horských bystřin a sesuvy podmáčené půdy. V Salcburku jsou například až po okraj zaplněné valy, jež chrání před lavinami a rozvodněnými potoky. Protože se nejpozději v sobotu večer očekávají bouřky, je nutné je co nejrychleji vyprázdnit. V Zillertalu hrozí rozsáhlé sesuvy kamení ze skal.

Unijní pomoc po záplavách může dorazit ještě letos

Evropská unie bude schopna státům postiženým nynějšími povodněmi vyplatit z evropského Fondu solidarity ještě letos náhradu části škod. Uvedla to mluvčí komise Shirin Wheelerová poté, co eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski prohlásil, že ve fondu už není dost peněz a že „rozsah katastrofy přesahuje možnosti náhrady škod“. „Nemáme zdroje, určitě ne pro Fond solidarity. V roce 2013 to není možné,“ dodal při setkání se skupinou novinářů.

Podle Wheelerové se ale výroky Lewandowského týkaly jen relativně malých částek, nikoli velkých náhrad za škody při velkých živelních katastrofách. Ještě se nestalo, aby členské státy nevyslyšely podloženou žádost o pomoc, řekla mluvčí. Není žádný důvod, aby pomoc nebyla schválena a vyplacena tento rok, zdůraznila.