Od cara Petra poprvé: Putinův rozvod boří ruská tabu

Moskva - Čtvrteční oznámení o rozvodu manželství prezidenta Vladimira Putina vyvolalo v Rusku šok, přestože o rozpadu prezidentského páru se léta vědělo. Soukromí ruských politických špiček ale bylo dřív většinou tabu - z ruských vládců se naposledy rozvedl car Petr Veliký před více než 300 lety. Kreml teď musí odvracet spekulace, že se Putin rozvádí kvůli jiné ženě.

Sovětští i ruští vůdci nedovolovali nahlédnout do svého soukromí, manželky většinou zůstávaly stranou. Výjimkou byla žena Michaila Gorbačova Raisa, která si získala popularitu na celém světě. Milostný život pánů Kremlu se jinak před veřejností vždy pečlivě tajil. Obyvatelé bývalého Sovětského svazu například netušili, že bolševický vůdce Vladimir Iljič Lenin, který měl za ženu Naděždu Krupskou, udržoval poměr s vdanou revolucionářkou Inessou Armandovou. Jeho choť o tom přitom věděla, a dokonce mu to prý přála.

Michail Gorbačov s manželkou Raisou
Zdroj: ČT24

Také Putin dosud chránil své soukromí a s manželkou se moc neukazoval. Jistý moskevský deník v roce 2008 napsal o jeho údajné připravované svatbě s olympijskou vítězkou v moderní gymnastice, o třicet let mladší Alinou Kabajevovovu. Putin tehdy zprávu důrazně popřel a vyzval novináře, aby své „namyšlené nosy“ nestrkali do jeho soukromého života. Šušká se, že Putin má s Kabajevovou tříletého syna.

Rozpad manželství je v Rusku poměrně běžnou záležitostí. V zemi se například v roce 2011 uzavřelo kolem 1,3 milionu sňatků, zhruba 670 000 manželství ale bylo rozvedeno. Rozvod je v Rusku docela jednoduchý, pokud si jej přejí oba manželé a nemají nezletilé děti. Stačí, aby zašli na matriku, zaplatili poplatek 400 rublů (asi 240 Kč) a vyčkali měsíc, než se rozvod stane skutečností.


Bude rozvod lepší pro prezidentovu kariéru?

Šedesátiletý Putin si nyní podle místních komentářů možná spočítal, že pro jeho politickou kariéru bude lepší, když o rozchodu s pětapadesátiletou manželkou Ljudmilou, bývalou letuškou, řekne pravdu. Rusové o rozchodu stejně už dlouho vědí a pro Putina to bude zřejmě lepší, než aby byl v podezření, že skrývá pravdu a je možná i nevěrný.

Manželé Putinovi oznámili rozvod:

Ljudmila a Vladimir Putinovi oznámili rozvodLjudmila Putinová:
„Prakticky se nevidíme, Vladimír je plně zaměstnán, naše děti vyrostly a mají svůj život.“

Vladimir Putin:
„Navždy si s Ljudmilou zůstaneme blízcí.“
 


Socioložka a expertka na ruskou politickou elitu Olga Kryštanovská soudí, že oznámení o rozvodu Putina u veřejnosti nepoškodí, možná mu i pomůže, ale jen pokud nenahradí Ljudmilu „mladým modelem“. „Pro Rusko je to naprosto bezprecedentní jev. V posledních dvou stoletích žádný ruský lídr neodkryl svůj soukromý život,“ říká Kryštanovská. I ruský opoziční předák Boris Němcov uvedl, že Putin nalezením odvahy říci pravdu o svém manželství se zachoval jako slušný člověk. „Přispěje to k jeho obrazu macha, alfa samce a velkého milovníka,“ říká politolog Leonid Radzichovskij.

Za rozvodem prý není jiná žena

Dohady, zda se za rozvodem netají jiná žena v Putinově životě a zda dříve či později nebude následovat svatba s „nejlepší partií v Rusku“, ale prezidentův mluvčí rázně popřel. „Mohu říci s naprostou jistotou, že toto vše spadá do kategorie fám a drbů,“ řekl Dmitrij Peskov. Šéf prý nemá na pletky čas, protože ten je zcela vyhrazen státnickým povinnostem.

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase

Putin paradoxně oznámil rozvod v době, kdy chce prokremelskou stranou ovládaný parlament prosadit zákon o rodině, díky němuž by se za rozvody platily pokuty, a kdy sám Putin často mluví o tradičních hodnotách a na prvním místě zmiňuje právě rodinu. Volání po semknuté ruské rodině ale šla stranou: Idol milionů ruských žen nepočkal ani do příštího měsíce na oslavy třicátého výroční svatby.